Zdravlje

Sve više žena u BiH u 30-im oboli od raka dojke, struka odgovara: Kako na vrijeme prepoznati promjene na tijelu?

U Bosni i Hercegovini ljekari se susreću sa sve većim brojem žena koje obolijevaju u tridesetim od karcinoma dojke. Nerijetko je riječ o brzorastućim karcinomima. Dr. Una Delić, specijalistkinja radiologije dala je savjete kako da na vrijeme prepoznate promjene na tijelu te koliko često trebate ići na preglede iz prevencije. Upozorava da je najveći riziko faktor za rak dojke upravo taj što ste žena.

Rak dojke - Blogspot.com

Doktorica ističe da oktobar ne treba biti jedini mjesec kada se razgovara o prevenciji i pregledima već cijelu godinu i za svu populaciju.

“Svako oboljenje i bilo koji karcinom je izlječiv ako se otkrije na vrijeme. Da bi bilo koje oboljenje otkrili na vrijeme trebamo da ga otkriti prije nego što da simptome, a da bi to uspjeli treba da pregledamo zdravu populaciju jednom godišnje. Ovaj mjesec je izuzetan podsjetnik da se trebamo redovno pregledati”, kazala je dr. Delić.

Ističe da nas ništa ne košta da jednom godišnje preuzemamo odgovornost o svom zdravlju i da sebe i svoje drage žene odvedemo na pregled – pregled grudi i ginekološki.

“Ne bole, kratko traju, a mogu nam produžiti i osigurati bolji život. Primorani smo zakonski jednom godišnje registrovati auto. Ako ga ne registrujemo plaćamo kaznu, a šta je s nama? Jedan je život”, istakla je.

“Nemojte ignorisati poziv svog tijela”
Navodi da je jedan od najčešćih izgovora za mamografiju ili ultrazvuk duga lista čekanja. Doktorica savjetuje da, ako znamo da nam je pregled naprimijer u maju, naručimo se u januaru.

Mamografija se prema smjernica WHO radi jednom godišnje nakon 40. godine, dok bi mlađa populacija trebala raditi ultrazvuk.

“Nažalost, karcinom dojke koji je prije bio isključivo rezrevisan za stariju populaciju sada ne bira godine i pojavljuje se u sve mlađim dobnim skupinama što predstavlja problem dijagnostički i na globalnom nivou jer je fokus preventivnog pregleda do sada bio na žene od 40. godine. Sada se prave planovi i programi kako animirati i mlađe žene na redovne preglede. Dakle, drage žene od 25. godine jednom godišnje, vi i vaše prijateljice idite na ultrazvučni pregled. Ništa ne boli”, kazala je dr. Delić.

Otkriva kako je u posljednjem periodu imala nekoliko novootkrivenih karcionima u ranim tridesetim godinama i to brzorastućih karcinoma.

“Djevojke, nemojte ignorisati poziv svoga tijela. Svi mi najbolje znamo građu svog tijela i grudi i šta nam tijelo govori. Nemojte se bojati ako nešto napipate da odete na pregled i nemojte odgađati taj pregled. Veliki procenat stvari koje napipamo na grudima nisu maligne, ali to treba da potvrdi ljekar specijalista – ne prva komšinica, Facebook ili Google. Kad nappipate, osjetite – javite se na pregled. Vrlo vjetovatno nije maligno, ako jeste bolje je da ga uhvatimo na vrijeme i uhvatimo se u koštac. Još postoji stigma od pregleda i stigmatizacija oboljelih. Žene dok su zdrave misle da se to ne može desiti njima. Rak nije prelazna bolest. Najveći riziko faktor za karcinom dojke je taj što si žena. Prevenirajte i otiđite na vrijeme. Trebamo biti uporni kada je u pitanju zdravlje”, navela je,piše N1

Promjene na tijelu koje su alarmantne
Na kraju je naglasila koje su to promjene koje mogu upućivati na nešto maligno:

“Gledajte se u ogledalo. Pipajte svoje dojke pod tušem. Bilo šta novo što napitate, a nije bilo prisutno ranije vas poziva da idete na pregled. Dojke se mijenjaju tokom ciklusa, posebno kod mladih žena. Nije svaka kvrgica alarmantna. Promjena boje dijela kože ili bradavice ili uvlačenje bradavice koja ostaje uvučena su alarmantni simptomi. Bilo kakav iscjedak iz dojke je razlog da se žena javi na preled i ako napipate neke promjene u samom pazuhu. Dojke mlađih žena često bole fiziološki, ali ako se primijeti nešto poput žarenja ili nelagode iznutra koje do sada nije bilo prisutno, lakše je uraditi jedna ultrazvučni pregled nego sjediti i razmišljati šta se dešava”, poručila je dr. Delić.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh