Zdravlje

Savjeti dr Branimira Nestorovića za borbu protiv insekata

Prof. dr Branimir Nestorović savjetuje kako da se borite protiv insekata i zaštitite svoje dijete od uboda.

Branimir Nestorović - Kurir.rs

Prof. dr Branimir Nestorović, čuveni pulmolog i alergolog iz Univerzitetske dječje klinike “Tiršova”, objasnio je kako najlakše možete da se riješite dosadnih komaraca i zaštitite svoje dijete od uboda insekata kao što su pčele.

Najveći problem za djecu kada izađu napolje predstavljaju insekti koji vrlo lako mogu da iskoriste trenutak nepažnje roditelja i radoznalost djece kako bih uboli i tako doveli do alergijske reakcije.

U pitanju nisu samo komarci. Sudeći po dr Nestoroviću, opasnost predstavlja gotovo 17 vrsta insekata, ali i mravi, neke vrste bubašvaba, kao i biljne vaši koje se nalaze na biljkama u našim stanovima.

“Djeca imaju mnogo burnije reakcije nego odrasli i u pitanju su jako velike promjene na koži koje se često završavaju crnim plikom i praćene su velikim svrabom. Onda se djeca češu i u kožu kroz te ranice u organizam unose stafilokoku koja se nalazi na koži. U pitanju je bakterija koja izaziva gnojenje, i stvaranje sekundarne infekcije”, objašnjava Nestorović.

Po njegovim riječima, nesretni roditelji onda od doktora dobijaju standardnu terapiju protiv alergija. Mazu djeci kožu kortikosteriodnim kremama i to obično još više pogorša infekciju.

Prirodni načini za borbu protiv insekata

Postoje jednostavni, prirodni načini da se odbiju komarci poput korišćenja vitamina B kompleksa, posebno B1 vitamin koji ima miris koji odbija ženske komarce – koje ubadaju.

“Kada piju ovaj vitamin komarci bježe od djece jer im je miris njihovog znoja neprijatan, a sličan efekat ima i bijeli luk” tvrdi Nestorović za Link TV.

Nestorović kao posebno efikasan način odbijanja insekata navodi i jednu našu staru biljku – koprivu.

“Kopriva ubija sve sto postoji. Uberete koprivu i stavite je da stoji u frižideru 5 dana u vodi i sa tom vodom isprskate kuću i insekti nestaju za nekoliko sati”, tvrdi on.

Stare biljke poput koprive su vremenom razvile odbrambene sisteme koji ih štite od virusa, bakterija, gljivica i od drugih biljaka, pa su zato efikasne.

Ako do uboda ipak dođe, svrab predstavlja jedan od najvećih problema, a Nestorović kao rješenje predlaže još jedan stari recept – eozin.

“Eozin pomaže, crvena boja koja se namaže kako bi se smanjio svrab i sprečila infekcija. Ali ako se naprave plikovi i krastice, onda to ne vrijedi, i na red dolazi novi stari lijek – cink oksid – mast koju zovemo cinkova mast i koja može da se maže par puta dnevno jer ima antiseptičko i antialergijsko dejstvo”, objašnjava Nestorović.

Ose i pčele

Kada su u pitanju ose i pčele, važno je da se poštuju određene mjere, da dijete napolju nikada ne nosi šarenu odeću jer to privlači ove insekte, a treba izbjegavati i jake parfeme, da jedu nešto slatko u prirodi i nikada da idu bosi po travi.

Ako ipak dođe do onog najgoreg, ako je ubod samo na koži, i ako je reakcija samo na koži, onda tu nema velike opasnosti, ma koliko sve izgledalo opasno, objašnjava Nestorović i dodaje:

“Najveći problem su ubodi sa sistemskim manifestacijama, kada dijete padne u nesvijest, teško diše, umokri se… teške reakcije mogu da budu i po život opasne i tada treba posjetiti ljekara”.

Kao jedno od najboljih rješenja dr Nestorović preporučuje imuno terapiju za ove ubode. Daju se injekcije 2 i po godine i to je najbolje rejšenje za alergijske reakcije, a efekat ove terapije traje 15 do 20 godina, prenosi “Telegraf“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh