Svaštara

Svi su se pitali koliko virus ostaje u vazduhu i gde najviše opstaje: Nova saznanja i mnogima se neće dopasti

Istraživanja o novom soju korona virusa su u toku, a jedno od novih bavilo se zadražavanjem KOVID- 19 u vazduhu i dalo je sljedeće rezultate

Koronavirus - Zena.blic.rs

Virus se zadražava u vazduhu u prepunim prostorijama i sobama gde nema ventilacije, pokazala je studija koja tvrdi da se KOVID-19 može prenositi sitnim česticama vazduha, poznatim kao aerosoli.

Istraživači su u dvije bolnice u Vuhanu u Kini pronašli komadiće genetskog materijala virusa kako lebde u vazduhu u bolničkim toaletima, zatvorenim prostorijama gde su velike gužve i prostorijama u kojima medicinsko osoblje skida zaštitnu opremu, piše “Blumberg”.

Studija koja je nedavno objavljena u časopisu “Nature research” nije se bavila time da li čestice koje možemo da unesemo disanjem mogu da izazovu infekciju, prneosi “Žena Blic“.

Pitanje koliko vazduh može da se širi vazduh predmet je diskusija. Svetska zdravstvena organizacija je saoštila da je takav rizik ograničen na posebne okolnosti, iznijevši analizu na više od 75 hiljada slučajeva u Kini među kojima nije zabiljeležen prenos vazduhom.

Detalji studije u Kini

Broj zaraženih korona virusom u svijetu raste, pa naučnici ubrzano tragaju za odgovorom koliko virus može da opstane u vazduhu.

Zna se zasada da ljudi proizvode dvije vrste kapljica: kada kašlju i pričaju. Veće se spuštaju na zemlji prije nego što ispare, i postaju izvor zaraze preko predmeta na kojima se naseljavaju. Manje, one koje čine aerosoli, mogu satima da opstaju u vazduhu.

Istraživači, predvođeni Ki Lanom sa Univerziteta u Vuhanu, postavili su aerosolne zamke u bolnici i oko nje.

Pronašli su čestice virusa u vazduhu u odeljenjima sa pacijentima, supermaketima i stambenim zgradama. Daleko više njih otkriveno je u toaletima u dvije oblasti sa velikim gužvama, uključujući zatvoren prostor u jednoj od bolnica.

Veoma visoke koncentracije registrovane su u prostorijama gde se presvlači medicinsko osoblje, pa rezultati ukazuju na to da čestice virusa ponovo dospijevaju u vazduh nakon skidanja zaštitne opreme.

Istraživanje ističe važnost ventilacije, provjetravanja, izbjegavanje i smanjenje gužvi i veću higijenu u bolnicama.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh