Hrana i piće

MRŠANJE U ZADNJI ČAS: Najpopularnija KETO DIJETA topi kilograme, ali ima i NEŽELJENE EFEKTE, iznenadićete se koje

Ovaj režim ishrane napravljen je u terapeutske svrhe, te nije za svakoga

Struk - Blogspot.com

Vreme je letnjih odmora i svi jurimo za savršenim telom. Ukoliko niste na vreme počeli da se pridržavate zdravog režima ishrane i da vežbate, sada sigurno pretražujete internet u nadi da ćete naći dijetu sa kojom za nedelju dana možete da smršate 5kg.

Moramo vas razočarati i reći vam da takva dijeta verovatno ne postoji. Ali, pretražujući i sami takve dijete, videli smo da je najpopularnija i “iskače” na svakom sajtu – keto dijeta. Radi se o ishrani s vrlo niskim udelom ugljenih hidrata, te visokim udelom zdravih masti, a kojoj je cilj konvertovanje iste u energiju, te topljenje viška masnih naslaga.

Upravo zbog svoje efikasnosti, a relativno jednostavnog sprovođenja, ketogena prehrana je jedna od najpopularnijih dijeta u svetu već nekoliko godina, naročito pred leto.Međutim, ova dijeta ima i svoje prednosti, a i mane.

Keto dijeta – prednosti i mane

Zagovornici dijete tvrde da “keto”, pored koristi od gubitka nekoliko kilograma, izaziva i povećanje energije, poboljšanje performansi vežbanja i pomože u izgradnji mišića.

Ali, malo se priča o neželjenim efektima ove popularne dijete. Donekle je i razumljivo jer, eventualni problemi tiču se pomalo osetljive teme – pražnjenje creva. Dakle, nije baš idealna za ćaskanje sa koleginicom ili u teretani.

Keto dijeta i digestivni trakt

Vatrene zagovornike keto ishrane možete često čuti kako se hvale da im je dozvoljeno da jedu “tonu” hrane bogate mastima kao što su sir, slanina, rebarca, pečenje… Ipak, malo ređe ćete ih čuti da govore o tome kako konzumiranje baš takve hrane može dovesti do gastrointestinalnih problema. Pogotovo ako prelazite sa dijete sa niskim ili umerenim sadržajem masti na ishranu sa visokim sadržajem masti kao što je keto.

wc, toalet
wc, toalet
Foto: Profimedia
Keto zaista ima mnogo prednosti – gubitak težine, zdravlje srca, mentalna kondicija, čista koža i tako dalje. Ali, tokom prelaska u ketozu, vaše telo može da se bori da se prilagodi vašoj novoj ishrani sa malo ugljenih hidrata. Možda ćete doživeti zatvor, dijareju, česta pražnjenja creva i druge promene u varenju.

Namirnice dozvoljeno u ketogenoj dijeti

Iako se čini komplikovano da izbacite sve ugljene hidrate iz ishrane, jednom kad uhvatite ritam i naučite osnovne pojmove, ketogena prehrana biće vam vrlo jednostavna za sprovođenje.

Ulazak u stanje ketoze je lakše s niskim udelom ugljenih hidrata u ishrani, te dok će neki ući u ketozu s 50 g ugljenih hidrata na dan, neki će tu količinu morati da smanje na samo 20 grama.

Jaja

Perad: puretina i piletina
Masna riba: divlji losos, haringa i skuša
Meso: govedina, divljač, svinjetina
Mlečni proizvodi s puno masnoće: jogurt, maslac i pavlaka
Punomasni sir: cheddar, mozzarella, brie, kozji sir i krem sir
Orašasti plodovi i semenke: makadamija, bademi, orasi, semenke bundeve, kikiriki i laneno seme
Maslac od orašastih plodova: maslac od kikirikija, badema i indijskih oraščića
Zdrave masti: kokosovo ulje, maslinovo ulje, ulje avokada, kokosov maslac i sezamovo ulje
Avokado: avokado možete dodati bilo kojem obroku ili užini
Neskrobasto povrće: zelje, brokula, paradajz, gljive i paprika
Začini: so, papar, sirće, limunov sok, sveže začinsko bilje
Namirnice koje treba izbagavati na keto dijeti su:

Hleb i peciva: beli hleb, integralni hleb, krekeri, kolačići, krofne i peciva
Slatkiši i slatka hrana: šećer, sladoled, bomboni, javorov sirup, agavin sirup i kokosov šećer
Zaslađena pića: gazirani napici, sokovi, zaslađeni čajevi i sportska pića
Testenina
Žitarice i proizvodi od žitarica: pšenica, riža, zob, musli i tortilje
Skrobasto povrće: krompir, slatki krompir, bundeva, kukuruz i grašak
Grahorice i mahunarke: Crni pasulj, slanutak, leća i pasulj
Voće: agrumi, grožđe, banane i ananas
Sosevi s visokim udelom ugljenih hidrata: za roštilj, slatki prelivi za salatu i sosevi za umakanje
Određena alkoholna pića: pivo i slatka pića
Iako su ugljeni hidrati striktno ograničeni na keto prehrani, voće s niskim glikemijskim indexom može se konzumirati u malim količinama (poput bobičastog voća), ali treba paziti da ukupan unos ne pređe dopuštenu vrednost,piše Žena

Pića dopuštena na keto prehrani:

Voda: vodu treba unositi u većoj količini nego inače
Gazirana voda: izvrsna da njome nadoknadite zaslađena gazirana pića
Nezaslađena kafa: možete dodati slatku pavlaku
Nezaslađeno zeleni čaj: možete ga piti u neograničenim količinama
Mlečni proizvodi: jogurt i mleko sa što manjim procentom masti
Prema rečima stručnjaka, ketogena dijeta je napravljena u terapeutske svrhe za tačno određene zdravstvene poremećaje i stanja i nije uputno ni potrebno da je upražnjavaju zdravi ljudi iz estetskih razloga.

Ukoliko postoji razlog zbog koga smatrate da bi vam keto dijeta pogodovala, neophodno je da se o tome konsultujete sa svojim lekarom ili nutricionistom i da tokom upražnjavanja dijete budete pod konstantnim nadzorom, kao vam dijeta ne bi naškodila umesto da vam pomogne.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh