Svaštara

Stručnjakinja za čišćenje otkrila kako ‘osvježiti’ odjeću bez pranja: ‘Mogli biste uštedjeti skoro 800 eura godišnje’

Postoji niz jeftinih i jednostavnih načina da odjeća ostane svježa i mirisna bez da je bespotrebno perete.

Veš mašina - Blogspot.com

Stručnjakinja za čišćenje Kathleen Bell otkrila je kako možete osvježiti svoju odjeću bez da je perete u perilici i tvrdi da biste time mogli uštedjeti skoro 800 eura godišnje, piše Express.

Mnogi od nas pokušavaju uštedjeti na računima za struju usred stalne krize troškova života, a korištenje višestrukih ciklusa pranja rublja tjedno moglo bi vrlo brzo postati jako skupo, prenosi Net.

Kathleen je otkrila da jedan od pet Britanaca pere odjeću na tjednoj bazi čak i ako nije prljava. Međutim, postoji niz jeftinih i jednostavnih načina da vaša odjeća ostane svježa i mirisna bez da je bespotrebno perete u perilici.

Kathleen je dala pet odličnih savjeta kako imati mirisnu i čistu odjeću bez da ugrožavate svoj kućni budžet.

Napravite domaći sprej
Prema Kathleen, tvrđe tkanine poput trapera, džempera ili trenirki mogu se “osvježiti” jednostavnim domaćim sprejom ako nisu jako prljave.

Sve što trebate učiniti je pomiješati vodu s nekim eteričnim uljima i dodati ih u odgovarajuću bočicu s raspršivačem. Eterična ulja poput limuna, paprene metvice, ulja čajevca, limunske trave, eukaliptusa i lavande posebno su popularna. Zatim samo trebate “poprskati tkaninu”, prije nego što je ostavite da se prozrači.

Izbjegavajte polupuna punjenja perilice
Kathleen upozorava da se višestrukim pranjem s pola punjenja perilice rublja bespotrebno troši deterdžent, struja i voda. Ona je savjetovala da rukom provjerite je li vaš stroj pun.

Hormoni vam divljaju? Evo kakve veze vaš okoliš ima s tim!
“Trebali biste moći smjestiti širinu dlana između vrha vašeg rublja i unutrašnjosti bubnja. Ako ima više praznog prostora od širine vašeg dlana onda znate da niste potpuno napunili bubanj”, objasnila je.

Osvježite odjeću na pari
Dok peglate, paru možete koristiti i za osvježenje odjeće koju nosite. Također, možete isprobati ovaj energetski učinkovit trik tako da svoju odjeću jednostavno stavite u kupaonicu dok uživate pod vrućim tušem ili ste u kadi.

Očistite manje mrlje
Kathleen je otkrila da često nema potrebe odjeću stavljati na pranje samo zbog jedne mrljice jer se nešto po njoj prolilo. Umjesto toga, ona savjetuje da odmah mrlju očistite te odjevni predmet ostavite da se osuši.

Ako se mrlja stvrdnula, ostružite ju i olabavite nanošenjem hladne vode. Izbjegavajte vruću vodu jer će to samo stvrdnuti mrlju i otežati njeno uklanjanje.

Pročitajte priručnik za perilicu rublja
Prema Kathleen, pažljivo čitanje priručnika “moglo bi prosječnoj obitelji uštedjeti gotovo 800 eura godišnje”, jer mnogi ljudi nisu upoznati s uputama za punjenje svog stroja i možda koriste netočne programe ili temperature.

“Pranje na pravoj temperaturi ne samo da pomaže u uštedi energije, već također može pomoći da vaša odjeća duže bude očuvana i dobro izgleda. Većina deterdženata čisti savršeno, a ponekad čak i bolje, na nižim temperaturama, jer previsoka temperatura može denaturirati enzime koji razgrađuju mrlje”, objasnila je Kathleen.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh