BiH

Oštre reakcije iz RS na Inzkovu najavu nametanja zakona o negiranju genocida

Nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko najavio mogućnost nametanja zakona o zabrani negiranja genocida, uslijedile su reakcije iz entiteta Republika Srpska.

Milorad Dodik - Twitter

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je bilo za očekivati da visoki predstavnik Valentin Inzko “prestane sa nezakonitim ponašanjem koje je vanustavno, vandejtonsko i vancivilizacijsko, te mu poručio da se spakuje i ode iz BiH ako nema ništa drugo da radi“.

Nije valjda da je potrebno da se njihova istina brani takvim nametanjem i nasiljem. Odbacujemo odluke visokih predstavnika koji su donosili zakone, a pogotovo najavljenu praksu. To nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom, to je međunarodni kriminal i nasilje. Ako nema šta drugo da radi, Inzko treba da se spakuje i da ode, ionako smeta ovdje“, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

Predsjednik Vlade RS Radovan Višković ocijenio je da je “međunarodna zajednica frustrirana prisustvom Rusije u Savjetu za sprovođenje mira (PIC)“, te istakao da “ne želi da se bavi visokim predstavnikom u BiH Valentinom Inzkom“.

Želim mu sreću u radu, ali imam prečeg posla da bih se njime bavio“, rekao je novinarima u Banjaluci Višković, povodom Inzkove najave da bi u BiH mogao nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida.

Inzko je najavio da bi mogao nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida ukoliko ga ne usvoji Parlamentarna skupština BiH.

U Uredu visokog predstavnika, kako je za “BHRT” rekao Valentin Inzko, radi se i na Zakonu o zabrani negiranja genocida koji bi, ukoliko ga ne donese državni Parlament, mogao biti nametnut.

Ja ću sačekati nekoliko nedjelja. U međuvremenu, moji ljudi u pravnom odjeljenju rade na nekim elementima tog zakona o zabrani negiranja genocida. Mislim da je to kulturološki, moralni i etički imperativ, da se nešto tako uradi i Bosna i Hercegovina bi tada bila kao i druge zemlje koje kažnjavaju negiranje holokausta“, smatra Inzko.

On smatra da je vrlo važno da, u godini kada će biti obilježena 25-ta godišnjica od genocida u Srebrenici, Parlament odradi svoj posao, piše “N1“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh