Vijesti

Komšić u Evropskom parlamentu: Srbija i Hrvatska u BiH djeluju po matrici djelovanja Rusije

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Komšić istakao da je pravi put za BiH realizacija preporuka i 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, jer misli da je “evropski put BiH, uz NATO put, zapravo dodatna garancija egzistencije Bosne i Hercegovine”

Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, u današnjem obraćanju Vanjskopolitičkom komitetu Evropskog parlamenta upozorio je na djelovanje susjednih država Srbije i Hrvatske u BiH po matrici djelovanja Vladimira Putina i Rusije u Ukrajini, javlja Anadolu Agency (AA).

“Dugogodišnja ruska politika zamrznutog konflikta na Zapadnom Balkanu, naravno i u mojoj zemlji, sada napokon može i treba biti shvaćena i prihvaćena kao sigurnosni izazov”, naglasio je Komšić u uvodu obraćanja.

Dodao je, da po njegovom shvatanju, Mišljenje Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji iz maja 2019. godine za BiH “predstavlja, ako ne revolucionaran dokument, onda bar dokument koji se po svojoj važnosti nalazi odmah iza Daytonskog ili Pariskog mirovnog sporazuma kojim je zaustavljen rat u BiH”.

“Taj dokument predstavlja političku pa čak i istorijsku raskrsnicu za moju zemlju. Pred Bosnom i Hercegovinom je stavljen izbor. Zapravo BiH ima tri mogućnosti, tri puta kojima se može kretati s te svojevrsne političke raskrsnice”, kazao je Komšić.

Naglasio je da je prvi izbor izabrati put koji vodi ka realizaciji preporuka i 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

“To je za moju zemlju, možda najteži, ali sigurno najbolji put”, poručio je Komšić te istakao da bi time BiH postala uređena država koja bi se nepovratno okrenula Evropskoj uniji, odnosno demokratskim i naprednima društvima.

Istakao je da je još jedan od razloga zbog kojeg misli da je to pravi put, jer misli da je “evropski put BiH, uz NATO put, zapravo dodatna garancija egzistencije Bosne i Hercegovine”.

“Svaki drugi izbor predstavlja veliki rizik za moju zemlju”, upozorava predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Komšić dalje naglašava da je drugi izbor za BiH da ostane “ovakva kakva je sada”.

“To je stanje stagnacije i latentnog konflikta koje je postalo neizdrživo za građane BiH. Neizdrživo je jer se BiH nalazi u konstantnoj blokadi institucija i etničkim napetostima. Etnička podijeljenost se pokušava predstaviti kao trajna kategorija bh. društva, dok nesigurnost, neizvjesnost i korupcija dovode do masovnog iseljavanja, većinom mladih ljudi iz BiH”, kazao je Komšić.

Dodao je da sve više međunarodnih faktora postaje svjesno trenutnog stanja u BiH i stoga poziva na promjene.

“U svjetlu trenutnih dešavanja na evropskom kontinentu podsjećam da je Rusija do agresije na Ukrajinu bila najveći zagovornik ovog stanja u BiH iz jednostavnog razloga. To je bilo stanje zamrznutog konflikta koje je Rusiji odgovaralo kao izvor problema kako za NATO, tako i za Evropsku uniji”, smatra Komšić.

Naglasio je da je zapravo Rusija pravilno procijenila kako zamrznuti konflikt na Balkanu, a time i u BiH, predstavljaju sigurnosni rizik za NATO, a time i za Evropsku uniju.

“Svakako postoji treći izbor za moju zemlju, a to je kretati se nazad u odnosu čak i na sadašnje stanje. Sigurno rezultat ovakvog izbora jeste konflikt. Do tog konflikta će u tom slučaju sigurno doći. Trenutak izbijanja tog konflikta ovisiće o tome da li je BiH u svom ustavnopravnom uređenju nastavila putem etničkih podjela. Ovisiće o tome da li su te podjele formalizirane, kako u Ustavu BiH, tako i u zakonodavstvu BiH”, naveo je Komšić.

Istakao je da bi svaka dalja etnička podjela u BiH aktivirala etnički zasnovane konflikte.

“Etnički struktuiran elektorski sistem izbora na jednom dijelu države BiH, koji se trenutno pokušava nametnuti, je definitivni početak disolucije BiH s veoma neizvjesnim ishodom. To se postiže i narušavanjem suvereniteta BiH od strane susjeda kroz koncept brige susjednih država za pripadnike naroda koji su zapravo autohtoni državljani i građani i narodi BiH. Taj koncept ide do te mjere da se susjedne države otvoreno miješaju u unutrašnju politiku BiH”, rekao je Komšić i nastavio:

“Ako vam iz nekog razloga ovo liči na situaciju u Luganjsku i Donjecku, politiku Rusije i do čega je sve dovela ta politika, upravu ste. To je isti agresivni koncept jedne države koja želi da zavlada drugom državom. Jedina razlika u odnosu na takav ruski pristup za sada jeste u tome što susjedne države ne pokušavaju oružanom agresijom to ostvariti. Istini za volju, na prostoru BiH su to već radili od 1992. do 1995. godine, a što je dokazano i potvrđeno brojnim presudama međunarodnih sudova. Kako drugačije nazvati politiku koja dolazi iz Srbije, a nazvali su je ‘srpski svet’, identično takozvanom ‘ruskom svetu’. Kako drugačije nazvati otvoreno miješanje Republike Hrvatske u unutrašnja pitanja BiH , poput pitanja izmjena Izbornog zakona, a sve sa pozivanjem na zaštitu prava hrvatskog naroda u BiH, a da to ne liči na Putinovo (Vladimir, op.a.) pozivanje na zaštitu ruskog naroda u Ukrajini. Iz tog razloga nije ni čudo da među najvjernije saradnike Rusije na Zapadnom Balkanu ubrajamo i dva danas prisutna gospodina, Milorada Dodika i Dragana Čovića.”

Upitao je Komšić “zar je potrebno podsjećati na Dodikovu neutralnost po pitanju ruske agresije na Ukrajinu”, kao i na stav Čovića “kako Rusija treba pojačati prisustvo u BiH”.

“Šta je još potrebno da bi se vidjela ta Putinovska matrica u takvom pristupu kako domaćih političkih faktora, tako i političkih faktora iz susjedstva? To je taj treći mogući izbor za BiH. On sigurno ne vodi moju zemlju u Evropsku uniju, ne vodi ka poštivanju osnovnih ljudskih prava građana moje zemlje”, naglasio je Komšić te dodao da BiH vodi ravno u etničke podjele s izvjesnim konfliktom.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh