Bebe i djeca

Dvije do tri infekcije probavnog trakta godišnje kod male djece sasvim su normalne

Djeca lako i brzo dobiju proliv, što nije nista neobično ili opasno. Ali, što je dijete mlađe, to treba brže reagirati. Kada dođe do infekcije sluznice crijeva, probava više ne funkcionira, dolazi do smetnji u apsorpciji hrane, dijete gubi previše tečnosti i neophodnih minerala, može dehidrirati.

Vrtić - Ilustracija/Nezavisne.com

Dvije do tri infekcije probavnog trakta godišnje kod male djece sasvim su normalne. Dvije trećine proliva kod male djece prouzrokovane su virusnom infekcijom.

Proliv u prvoj godini života može biti opasan, jer mala djeca ne mogu brzo nadoknaditi izgubljenu tečnost. Jak proljev može već nakon šest sati dovesti do teškog dehidriranja male djece.

Djeca koja isključivo doje imaju prirodno češću i mekšu stolicu. Ali, proljev je mnogo vodeniji od obične mekše stolice, ima jak i neugodan miris, a djeci je često istovremeno i muka ili povraćaju.

Ukoliko se pored proliva javi i povišena temperatura, posebno kod beba u prvim mjesecima života, ako proljev traje duže od dva dana ili ako istovremeno beba i povraća, obavezno je odvedite ljekaru.
Uz to, najvažnije je nadoknaditi izgubljenu tečnost. Znači, dijete treba što više piti, najbolje vodu ili čaj, a male bebe treba i dalje dojiti. Nemojte davati kravlje mlijeko, voćne sokove ili limunade, jer to opterećuje crijeva, prenosi “Avaz“.

Bolje je djetetu dati više malih nego jedan obilan obrok. Izbjegavajte jake začine, masnu hranu i slatkiše. Bebama koje ste počeli dodatno hraniti, najbolje je dati ispasirani krompir.

Majke mogu i trebaju dalje dojiti, jer je majčino mlijeko najbolja hrana, a bebe koje se hrane flašicom trebaju i dalje dobivati normalne obroke. Kada dijete odbija tečnost, odmah otiđite liječniku, da bi se izbjeglo dehidriranje i ozbiljne posljedice gubljenja tečnosti. U apotekama možete kupiti elektrolite koji rastopljeni u vodi nadoknađuju izgubljene minerale i soli.

Probiotici su također dobri i za vrijeme proliva, jer pozitivno djeluju na obnovu flore crijeva i ubrzavaju liječenje.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh