Nauka

Korona nas je vratila 30 godina unazad, naučnici upozoravaju, posljedica pandemije koju niko nije očekivao

Jedna posljedica pandemije korona virusa prolazi nezapažena, ali naučnici počinju da sve više ukazuju na nju.

Koronavirus - Zena.blic.rs

U časopisu “Priroda ekologije i evolucije” 19 istraživača iz cijelog svijeta upozorilo je da bi gubitak posla izazvan pandemijom korona virusa mogao da predstavlja nesrazmjerni egzistencijalni rizik za naučnike iz nedovoljno zastupljenih grupa u kojima su žene i pripadnici manjiskih i finansijski ugroženih grupa, piše “Nature”.

Taj rizik bi mogao da uništi inkluzivnost svjetske nauke za pomenute grupe, koja je posljednjih nekoliko godina malo povećana.

“Zaista je žalosno gledati šta se dešava. Kao da se vraćamo 30 godina unazad”, rekla je ekolog sa Federalnog univerziteta u Gojasu u Brazilu Rajsa Viera koja radi kao direktorica Nacionalnog udruženja postdiplomaca u Brazilu, a koja je zabrinuta i za mlađe naučnike i u svojoj zemlji i u ostatku svijeta.

Naglasila je da će biti potreban zajednički napor institucija, finansijera i naučnih časopisa kako bi se osigurala da nedovoljno zastupljene grupe naučnika ostanu u poslu i tokom pandemije i nakon krize.

Na to je upozorio i Kristofer Džekson, geolog sa Kraljevskog koledža u Londonu, koji smatra da naučnim instituacijama različitost neće biti prioritet dok traje pandemija uz obrazloženja da sada “nije trenutak za progresivne mjere”. Naglasio je da će time najviše biti pogođene rasne i etničke grupe.

Sara Šejpls sa Univerziteta u Notingem vjeruje da će ova ustanova uspjeti da očuva diverzitet među zaposlenima, a kako bi se to postiglo, obučavani su kadrovi koji primaju nove radnike i kojima je rečeno da uvažavaju pravila različitosti.

Sa druge strane Ajris Vagstaf koja je generalna direktorica Nacionalne organizacije za profesionalni razvoj crnoputih hemijskih injženjera i hemičara u Merilendu, napomenula je da nema podataka o tome kako je pandemija finansijski ugrožila manjinske grupe, ali da studenti, postdoktoranti i istraživači hemijskih i tehnilkih nauka, injženjerstva i matematike ostaju bez sredstava za rad.

Viera je napomenula da je veoma teško biti naučnik na početku karijere bez novca i vremena za istraživanja.

Kako žene u nauci ugrožava pandemija? Ispitivanje “bioRxiv” u kojem je učestvovalo 3,345 osoba pokazalo je da je 77 posto bijelih muškaraca bez djece uspjelo da na vrijeme preda naučne radove, dok je pošlo za rukom samo 47 procenata crnih ili bijelih žena sa djecom.

Samo 68 crnkinja sa djecom moglo je da ispoštuje rokove, u poređenju sa 79 posto belkinja, majki i 83 posto bjelaca bez djece.

Žene rade poslove koje muškarci odbijaju
Bea Mas sa Univerziteta u Beču i koautor članka u “Prirodi ekologije i evolucije” istakla je razlike između žena i muškaraca u nauci u kvalitetu poslova koje obavljaju.

Rekla je da žene obavljaju nesrazmjerno veći broj neistraživačkih poslova i na poslu i kod kuće. Na univerzitetskom nivou najčešće im se dodjeljuju mentorske i uslužne usluge koje im ne pružaju napredak u karijeri.

Istraživanje iz 2014. na 6.800 naučnika pokazalo je da žene rade 0, 6 sati sedmično više od muškaraca. Taj trend se samo pogoršao tokom pandemije, kada muškarci odbijaju da rade nezahvalne poslove poput papirologije koju radi Bea Mas i u tome uspijeva zahvaljujući razumijevanju supruga. Takvu podršku nemaju sve naučnice.

Analize “arXiv” i “bioRxiv” pokazale su da je broj radova naučnika u martu i aprilu porastao za 6, 7 posto u odnosu na isti period prethodne godine dok se broj radova naučnica po istom vremenskom kriterijumu povećao za 2, 7 procenata.

Na “analysis4” od 1,445 radova u kovidu, samo tri su napisale žene. A Miša Šubert iz organizacije “Nauka i tehnologija” u Kamberi rekla je da je od sredine marta do sredine aprila 6, 3 procenta radnica STEM izgubilo posao, a da je 4, 8 procenata radnika ostalo bez zaduženja. Dodala je da žene imaju skoro duplo veću šansu da dobiju posao uz ugovor na određeno ili neodređeno u odnosu na muškarce koji dobijaju stalno zasposlenje, prenosi “Žena“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh