Svaštara

“Sve je počelo kada je starija žena došla sa kašljem” – Ispovijest doktorice koja je otkrila korona virus

Prvi slučaj koji smo primili bila je starija žena koja je imala groznicu, kašalj i problema sa disanjem – otkriva Žang, pričajući kroz zaštitnu masku.

Doktorica Zhang Jixian - Screenshot/Youtube

Doktorica Žang Đićijan, koja radi na respiratornom odjeljenju i odjeljenju za intenzivnu njegu u bolnici u Vuhanu, vodi se kao prva doktorica koja je otkrila korona virus, prenosi “Telegraf“.

Ona je za novinsku agenciju Sinhua opisala kako su izgledali prvi dani epidemije koja je upravo buknula u tom kineskom gradu. Govoreći kroz plavu masku, otkrila je detalje prvog susreta sa smrtonosnom bolesti koja je do sada odnijela preko 152.000 života u svijetu.

Kako priča, prva dva slučaja korona virusa bili su stariji muškarac i njegova žena.

Prvi slučaj koji smo primili bila je starija žena koja je imala groznicu, kašalj i problema sa disanjem. Njeni suprug i sin došli su sa njom, ali je muž došao kod ljekara jer se osjećao iznemoglo. Nije imao groznicu… Razmišljali smo da li je i sin takođe bolestan. Kada smo uradili test, bili smo sigurni da je i sin imao problem sa plućima – priča Žang.

Oštećenje pluća

Doktorica je rekla da su simptomi koje je imala ta porodica ličili ‘gripu ili običnoj upali pluća’, ali njihovi CT snimci su otkrili da su im pluća bila prilično oštećena.

Snimci su pokazili da je virusna infekcija izazvala oštećenje na njihovim plućima. Međutim, pluća kod sina su bila mnogo oštećenija nego što smo ikada vidjeli – kazala je Žang, koja je 2003. godine bila angažovana u borbi sa SARS-om.

Međutim, kada je 27. decembra došao još jedan pacijent sa istim simptomima, podnijela je izvještaj bolnici i upozorila da je vjerovatno “otkrivena viralna bolest koja je najvjerovatnije infektivna“, s obzirom da je imala iskustvo ranije sa širenjem SARS-a.

Onda su pacijenti počeli da pristižu

Ona tvrdi da su i drugi pacijenti počeli da pristižu pacijenti sa sličnim simptomima, poslije čega se konsultovala sa 10 stručnjaka i prijavila cijeli slučaj.

Posumnjali smo da nešto nije u redu, ali nismo znali tačno šta je to bilo – kazala je ona za agenciju Sinhua.

Sljedećeg dana pokrenuta je istraga, a 30. decembra sve zdravstvene ustanove u Vuhanu upozorene su da je počela “epidemija upale pluća sa nepoznatim uzročnikom u gradu“.

Tim eksperata Nacionalne zdravstvene komisije Kine poslat je u Vuhan, a svim građanima rečeno je da nose maske i da izbjegavaju mjesta sa velikom količinom ljudi. Do tog trenutka, 27 slučajeva korona virusa potvrđeno je u Vuhanu.

Blokada grada trajala skoro dva mjeseca

Cijeli grad od 11 miliona stanovnika stavljen je pod blokadu. Sve je stalo, a grad je izgleda kao jedan ogroman karantin sa ogromnim brojem ljudi. I tako 76 dana.

Vuhan je tek prije nekoliko dana otvoren pošto nisu zabilježeni novi slučajevi korona virusa. Žang je nagrađena za njen rad i doprinos borbi protiv ove opake bolesti. Međutim, ona je tu nagradu primila sa velikom dozom skromnosti.

Radila sam samo što doktor treba da uradi, vodila sam se profesionalizmom – kazala je Žang.

Korigovanje broja mrtvih

Kineske vlasti su se, međutim, našle na udaru zbog navodnog “fingiranja” broja žrtava koronavirusa. Naime, zvaničnici Vuhana, grada u kojem je izbila pandemija korona virusa, korigovali su broj onih koji su preminuli od virusa kovid-19 i dodali još 1.290 žrtava. Ukupan broj preminulih je 3.869, saopštile su gradske vlasti, a prenosi CNN.

Vuhan je takođe revidirao i broj oboljelih, pa je uz pridodatih 325 slučajeva do sada ukupno zaraženo 50.333 ljudi. Zvaničnici su naglasili da su ove izmjene unijeli kako bi pokazali “odgovornost prema historiji, ljudima i žrtvama“, kao i da bi obezbjedili “otvorenost, transparentnost i tačnost podataka“.

Ministar spojnih poslova Kine Žao Lijian kazao je da Kina nikad nije zataškavala razmere epidemije korona virusa i vlada to ne dopušta. Prema posljednjim podacima, u Kini su zabilježene 82.692 sa korona virusom, a 4.632 su preminule.

Američki obavještajci tvrde: “Kina laže, namjerno je smanjila broj žrtava korona virusa”

Američke obavještajne službe ranije su iznijele u javnost da smatraju da je Kina drastično smanjila broj zaraženih korona virusom, kao i pravu cifru smrtnih slučajeva. Kako navode svjetski mediji, riječ je o nizu tajnih dokumenata koji su stigli u Bijelu kuću, a tri anonimna izvora tvrde je Kina namjerno lažirala izvještaje o žrvama korona virusa.

Da li su cifre o broju umrlih i zaraženih korona virusom u Kini stvarno tačne?

Kina je pravi fenomen, pošto je tri mjeseca bila u potpunoj krizi, ali je ubrzo uspjela da se stabilizuje i suzbije epidemiju. Čitavi gradovi, ali i zemlja bili su u karantninu, broj mrtvih je rastao, a ekonomska kriza prouzrokovana epidemijom prijetila je da će milioni ljudi ostati bez posla. Neki posmatrači, međutim dovode u pitanje kineske rezultate, smatrajući da postoji mogućnost da Vlada Kine pokušava da pridobije nazad podršku naroda i prikaže imidž stabilnosti u svjetskim okvirima.


NAPOMENA: Video materijali objavljeni u ovom tekstu postavljeni su na globalnim internet servisima za javno i besplatno dijeljenje video materijala. Oni nisu vlasništvo portala Haber.ba i portal Haber.ba ne odgovara za njihov sadržaj i autorska prava.

Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh