Svijet

Kina predlaže kontroverzni zakon za Hong Kong kojim bi se ograničile slobode

KINA je najavila donošenje novog zakona za Hong Kong kao odgovor na prošlogodišnje nasilne prodemokratske demonstracije i najteže nemire od povratka Hong Konga pod suverenitet Kine 1997. godine.

Hong Kong - Cdn.crosscast-system.com

Zakonom bi bili zabranjeni secesija, terorizam i sve druge separatističke aktivnosti usmjerene na rušenje centralne vlasti i strano miješanje u unutrašnje stvari ove bivše britanske kolonije.

Protivnici zakona strahuju da će njime ograničiti slobode što će rasplamsati nove prosvjede. Zakon ocjenjuju kao grubo miješanje kineske Komunističke partije u autonomiju Hong Konga, ali službeni Peking negira ove optužbe.

Peking planira snažniju kontrolu nad Hong Kongom

Podsjetimo, Kina je ranije danas objavila kako podržava poboljšanje sustava i mehanizama povezanih s ustavom Hong Konga i otoka Macao, a ta bi izjava mogla pojačati strahove da Peking planira snažniju kontrolu nad Hong Kongom.

Dvije bivše europske kolonije vratile su se pod kinesku vlast krajem devedesetih, po dogovoru o očuvanju njihovog ekonomskog ustroja i autonomije te aranžmanom “jedna država, dva sustava”.

No u Hong Kongu su prošle godine izbili prodemokratski prosvjedi koji propitkuju taj politički sustav, a proteklih tjedana se čini da oni ponovno jačaju.

“Zagovarat ćemo dugotrajnu stabilnost jedne države i dva sustava i nastaviti podržavati poboljšanje i implementaciju sustava i mehanizma ustava i temeljnog zakona”, rekao je Wang Yang, četvrti najmoćniji čovjek Kineske komunističke partije, uoči početka Nacionalne savjetodavne konferencije.

Riječ je o tijelu koje će se sastati u vrijeme kad i Narodna skupština koja će u petak otvoriti sjednicu i raspraviti političke ciljeve za ovu godinu.

Ta dva okupljanja najvažniji su godišnji politički događaji u Kini.

Velika Britanija, koja je preuzela vlast nad Hong Kongom sredinom 19. stoljeća, vratila je to područje Kini 1997. Macao, bivša portugalska kolonija, vraćen je dvije godine kasnije.

Hong Kongu je pri predaji na 50 godina zagarantirana autonomija u skladu s “jednom državom, dva sustava”, što mu je omogućilo da postane svjetski financijski centar, dok se Macao okrenuo kockanju.

No mnogi stanovnici Hong Konga strahuju da su središnje kineske vlasti na putu prema oduzimanju tih sloboda.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh