Svijet

Više od 400 pilota podiglo grupnu tužbu protiv Boeinga

Više od 400 pilota podnijelo je grupnu tužbu protiv američkog proizvođača aviona Boeing zbog „besprimjernog skrivanja konstrukcijskih nedostataka“ najprodavanijeg aviona te kompanije Boeing 737 Max. Tužba će se razmatrati na sudu u Chicagu 21. septembra 2019. godine.

Boeing 737 - Nezavisne.com

Nakon dvije posljednje katastrofe aviona tog tipa, rodbina 346-orice poginulih, kao i avionske firme, obratile su se američkom proizvođaču Boeingu sa zahtjevom za kompenzaciju šteta, a sada to isto sada traže i piloti.

Inicijator njihove zajedničke tužbe poznat je kao „Pilot X“, koji je odlučio ostati anoniman zbog straha, a tužbu je podnio u petak, saopštio je australijski medij ABC News.

U tužbi se navodi kako je Boeing „sudjelovao u besprecedentnom skrivanju poznatih konstrukcijskih nedostataka Max 737, što je dovelo do rušenja dvaju aviona te serije i posljedične zabrane letova svih tih aviona u čitavome svijetu“.

U tužbi se također navodi kako piloti nastavljaju stradavati od značajnog gubtka plaća, proživljavanja psihičkih trauma zbog materjalnih i nematerjalnih šteta.

Podsjećamo: serija Boeing 737 Max pokrenuta je 2011.g. i uvedena u eksploataciju 2017.g. Radi se o 4. generaciji popularnih aviona 737. U razmaku od svega 5 mjeseci dogodile su se dvije velike katastrofe toga aviona – u Indoneziji i Etiopiji (ova posljednja dogodila se 10. marta ove godine), u kojima je ukupno poginulo 346 osoba, nakon čega su u martu 2019.g. u čitavome svijetu zaustavljeni letovi toga tipa vrlo skupog i prodavanog Boeingovog zrakoplova, kao i obustavljene narudžbe za kupnju tisuća novih od strane brojnih velikih zračnih prijevoznika diljem svijeta.

Najveći problem po američku firmu leži u tome, što je početkom maja postalo jasno kako je Boeing znao za potencijalne probleme na avionu 737 Max već godinu dana prije katastrofe u Indoneziji, koja se dogodila krajem septembra 2018.g. u Javanskom moru (poginulo je 189 ljudi), međutim, odlučio je o njima ne govoriti.

Gotovo 400 tih aviona sada je zaustavljeno na zračnim pistama diljem svijeta i donosi goleme tržišne gubitke avionskim prijevoznicima koji su ih kupili (a dodatno i zbog samog propadanja parkiranih i ne korištenih aviona izloženih različitim meteo-uvjetima), od kojih su neki već podnijeli odvojene tužbe protiv Boeinga za naknade štata. Zato će biti zanimljivo pratiti daljnji razvoj sudskih procesa vezano uz ovaj vrlo neugodni skandal, s mogućim teškim posljedicama po tog najvećeg svjetskog proizvođača aviona, piše “Geopolitika“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh