Region

Von der Leyen: Evropljanima treba objasniti dobrobiti proširenja za EU

Ključno je evropskim građanima objasniti da je proširenje Evropske unije u njenom interesu

Ključno je evropskim građanima objasniti da je proširenje Evropske unije u njenom interesu, posebno s obzirom na opasnije i nepredvidljivije geopolitičko okruženje, rekla je u četvrtak predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen koja je stigla u Split na studijske dane Evropske pučke stranke (EPP).

„Ruski rat protiv Ukrajine dokazao je da postoji snažna potreba da se Evropa prilagodi opasnijem i nepredvidljivijem geopolitičkom okruženju”, rekla je Njemica na zajedničkoj konferenciji za medije s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom EPP-a Manfredom Weberom. Dio te prilagodbe je i proširenje Unije.

„Vrlo je važno da objasnimo državama članicama i našim građanima da nas u novom geostrateškom okruženju proširenje na temu zasluga osnažuje i na našu je dobrobit”, rekla je predsjednica EK-a.

Govoreći o Hrvatskoj, ponovivši da je ona evropska priča o uspjehu, von der Leyen je kazala kako je prošlo proširenje Unije bilo veliki uspjeh te da se to sada treba „replicirati s trenutnim kandidatkinjama”, na temelju njihovih zasluga u reformskom procesu.

Naglasila je da je EU pojačala svoje napore prema odbrambenoj uniji i osnažila svoje veze s NATO saveznicima i drugim pouzdanim partnerima.

EU je Ukrajinu dosad vojno i financijski pomogao s više od 81 milijardi eura, a ruska ucjena energentima nije uspjela jer se Evropa riješila ovisnosti o ruskom gorivu, a cijene su pale na predratni nivo. Ključno je ipak da EU radi na razvoju čistih tehnologija jer one pojačavaju njezinu nezavisnost i konkurentnost te stvaraju nova radna mjesta.

EU će u narednom periodu morati popraviti svoj sistem migracija i azila, što su pokazali posljednji događaji na Lampedusi na koju stižu desetine hiljada migranata. Šefica EK-a je sredinom mjeseca posjetila taj talijanski otok u blizini afričke obale s premijerkom Giorgiom Meloni.

„Naši građani s pravom očekuje da je Evropa ta koja odlučuje ko dolazi i pod kojim uslovima, a ne krijumčari i trgovci ljudima”, zaključila je.

Weber je pritom naglasio kako se pritom u obzir treba uzeti i humanitarni pristup kako bi se pomoglo onima kojima je to potrebno, kao što se pomaže ukrajinskim izbjeglicama u Evropi.

Plenković je naveo nekoliko glavnih izazova za sve europske zemlje danas, od kojih je prvi sigurnost, što proizlazi iz niza kriza poput dvogodišnje pandemije covida-19 te posljedica ruske agresije na Ukrajinu, a drugi konkurentnost evropske ekonomije.

„Ostat ćemo ujedinjeni i podržavati Ukrajinu dokle god uspijevamo izbjeći socijalnu frakturu i održati društveni mir u našim zemljama”, poručio je Plenković, prenosi Hina.

Kao treću tačku, Plenković je naveo proširenje Evropske unije, rekavši da Hrvatska ima „mnogo stručnosti i znanja o trendovima u susjedstvu”, jugoistočnoj Evropi.

„Smatramo da bi svi naši susjedi trebali ubrzati svoje reformske procese kako bi bili spremniji ući u sljedeće faze pristupnog postupka”, izjavio je Plenković, dodavši da se to također odnosi na napore Ukrajine i Moldavije, piše FENA.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh