Region

“Došli su po mene i odvezli me”: Testiranje na koronavirus u Hrvatskoj u pet koraka

Kako izgleda testiranje na korona virus ispričao je pacijent iz Hrvatske koji se vratio iz Kine i za koga su posumnjali da je zaražen korona virusom.

No image - Haber.ba

– Iz kuće u kojoj sam preventivno boravio u karantinu nazvao sam svog ljekara. Rekao sam mu da sam došao iz Kine i u kojoj sam pokrajini boravio. Objasnio sam mu koje simptome imam. Posavjetovao se s kolegama i obavijestio me je da je najbolje da odem na testiranje – kaže čitalac “24sata“.

Nazvali su ga iz bolnice i uputili na to da će u karantinu ostati dva dana.

Uzimaju krv i briseve

Za sat vremena došli su po njega u zaštitnim odijelima te ga odvezli u bolnicu.

– Još u kolima uradili su mi opšti pregled – provjerili disanje, otkucaje srca, temperaturu. Kad sam došao u bolnicu, smjestili su me u posebno izolovanu prostoriju gdje su mi, isto tako zaštićeni u odijelima, tehničari izvadili dve ampule krvi i uzeli dva brisa – iz nosa i grla. Nakon toga poslali su me u karantin iz kog, do dolaska rezultata, nisam smio da izađem. Medicinske sestre donijele su mu ručak, večeru i doručak sljedeći dan odjevene u zaštitnu opremu – priča on.

U karantinu je prenoćio, a ujutru su mu rekli da nije pozitivan na korona virus i pustili su ga kući.

Pomama za maskama

– Dok sam čekao nisam bio u panici jer sam se javio preventivno i nisam ni mislio da imam virus. Inače nisam paničar te sam situaciju podnio smireno i pribrano – objašnjava.

Nakon potvrde prvog zaraženog Hrvata korona virusom, povećala se i tako već velika potražnja za maskama i zaštitnim odijelima. Direktor Mediteksa, fabrike za proizvodnju jednokratne medicinske opreme, Robert Črnjević, rekao je da su preostale zalihe predviđene za još tri mjeseca jednostavno planule.

– Čim su potvrđeni prvi slučajevi, bolnice, zavodi za javno zdravstvo, krizni štabovi i MUP tražili su od nas još kombinezona i maski. Mi smo im dali sve što su tražili – kaže on.

Proizvodnja sve ostale jednokratne opreme ide prema planu.

– Svu ostalu zaštitu: mantile, kombinezone, navlake za noge i kape normalno proizvodimo i tu ničega ne manjka – zaključuje direktor fabrike.

Testiranje na Kovid-19 izgleda ovako:

  • Odlazak u bolnicu kolima Hitne pomoći. Doktori i tehničari imaju zaštitnu opremu i oprezni su kod prevoza.
  • Opšti pregled potencijalno zaraženog. Mjeri se temperatura, provjerava disanje i mjere otkucaji srca.
  • Pacijent se upućuje u izolovanu prostoriju. Tamo mu se uzimaju brisevi grla i nosa, a preventivno vadi krv.
  • Nakon uzimanja uzoraka, pacijent se upućuje u karantin. Jednom kad uđe, iz njega ne smije izaći do rezultata.
  • Rezultati se čekaju do 7 sati, ali se pacijent preventivno upućuje na ostanak u karantinu do jedne večeri.

Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh