BiH

Hoće li SIPA ‘upasti’ u administraciju Grada Mostara?

Članovi mreže “Naše društvo“ Regionalnom uredu SIPA-e u Mostaru, MUP-u HNŽ-a i nadležnom Tužiteljstvu predali su oko dva kilograma dokaznog materijala, koji po njihovim riječima, teško terete za ozbiljne kriminalne radnje gradonačelnika Mostara Ljubu Bešlića, načelnika gradskog Odjela za financije Izeta Šahovića, načelnika Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove Omera Pajića, šefa Službe za komunalne poslove i okoliš Stjepana Šaravanju te direktora Javnog preduzeća Komunalno Esada Pobrića

SIPA - Dnevni-list.ba

Članovi mreže “Naše društvo“ Regionalnom uredu SIPA-e u Mostaru, MUP-u HNŽ-a i nadležnom Tužiteljstvu predali su oko dva kilograma dokaznog materijala, koji po njihovim riječima, teško terete za ozbiljne kriminalne radnje gradonačelnika Mostara Ljubu Bešlića, načelnika gradskog Odjela za financije Izeta Šahovića, načelnika Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove Omera Pajića, šefa Službe za komunalne poslove i okoliš Stjepana Šaravanju te direktora Javnog preduzeća Komunalno Esada Pobrića.

U kaznenim prijavama podnesenim protiv navedenih osoba navodi se, između ostalog, „da su oni u periodu od 2012. do 2019. godine prekršili Zakon o komunalnim djelatnostima, Odluku o obavljanju komunalnih djelatnosti u Gradu Mostaru, Odluku o komunalnom redu na način da nisu poštivali rokove, da su proizvoljno i netransparentno trošili javni novac, da su propustili vršiti nadzor nad obavljanjem komunalnih djelatnosti, da su nanijeli i dalje nanose štetu građanima Mostara, kako onu financijske prirode, tako i onu po njihove zdravlje, čime su zloupotrijebili svoj položaj i ovlaštenja te očito nesavjesno postupali u vršenju svojih dužnosti…”

U tijeku uništavanje dokaza?
Rezultat je to višegodišnjeg rada članova udruženja Futura kroz mrežu “Naše društvo” i njihovih nastojanja da dokažu netransparentnost trošenja ogromnih sredstava koja su namijenjena za komunalni red i čistoću u gradu Mostaru.
Govoreći o ovoj temi za BHT jedan od čelnih ljudi Udruge Futura Marin Bago rekao je da je cijeli proces traganja za informacijama i prikupljanja dokumenata bio je spor i mukotrpan, ponajprije zbog toga jer su nadležni mnoge dokumente pokušavali sakriti.
Govoreći o brojkama, Bago je naveo da je po njihovim saznanjima do kojih su došli, od 2012. do 2019. godine po različitim osnovama , direktno ili indirektno, u Mostaru protuzakonito potrošeno čak 105 milijuna maraka na razlitiče komunalne poslove i usluge.

Ljubo Bešlić i Izet Šahović
– Analizom normativa, parametara i novca kojeg imamo odgovorno tvrdimo da je Mostar davno morao i trebao biti najljepši grad u regionu. Ovako smo ostali uskraćeni za kvalitet življenja, koji nam je otrgnut iz ruku. Ovaj krug osoba protiv kojih smo podnijeli prijave su upravo odgovorni ljudi koji su potpisivali te dokumente. Oko dva kilograma dokaznog materijala smo predali. Taj dokazni materijal su samo primjeri i šabloni i toga ima mnogo više. Mislim da će svim pravosudnim institucijama ovo biti dovoljno, a ako ne bude – predat ćemo još“ – poručio je Marin Bago u razgovoru za BHT.
Bago je upozorio da do njih dolaze dojave da se nakon svega i uredima gradske administracije radi na uništavanju dokaza.
„Ono što je važno je da i dan – danas od ljudi iz Gradske uprave dobijamo informacije da se dokumenti uništavaju, lažiraju se potpisi, krivotvore dokumenti i mi zaista zahtjevamo od nadležnih istražnih organa da što prije uđu u gradsku administraciju i da ovoj petorici otmu olovku i pečate. Ono što je jasno da su svi dokumenti do kojih smo došli dokumenti s njihovim potpisima i da nedvosmisleno dokazuju kršenja zakona. Isto dokazuju i zapisnici s Kolegija gradonačelnika, tijela koje u suštini ‘mijenja’ Gradsko vijeće. Iz tih dokumenata se vidi da su i oni svjesni da su prekršili zakon, odnosno da nema javnih nabavki, da se računi od ugovorača krivotvore. Mi zaista smatramo da je riječ o kriminalu velikog razmjera“ – istakao je Marin Bago.
Bago je također poručio da će se sada fokusirati na praćenje rada pravosuđa, ali će i javno u nekoliko narednih mjeseci objaviti dokumente koje posjeduju kako bi svi građani Mostara i BiH na vrlo jednostavan način mogli vidjeti kako se otima njihov novac.

Tri primjera
Podsjećamo , Mreža “Naše društvo” u četvrtak je kroz tri primjera na press konferenciji prikazala načine preko kojih se otima novac građana Mostara iz oblasti komunalne djelatnosti.
Jedan je uvećavanje faktura, drugi je naplata faktura za fiktivni posao, dakle za posao koji nije nikako urađen, i treći primjer fingiranja čitavog procesa – poput problema zbrinjavanja pasa lutalica.
Prvi se odnosi na uvećanje računa, gdje je ulazna faktura od JP ”Komunalno“ za nabavku pumpe iznosila 25.427 KM, a nakon što je iz tog poduzeća prema Gradu upućen nalog za isplatu novca, račun je bio uvećan za 5.000 KM.
– To je urađeno uz potpise Šaravanje i Pajića, i to, pazite, na urneku firme koja je radila stvarni posao, gdje je riječ, dakle, o krivotvorenju originalne fakture – naveo je Husein Oručević iz Mreže Naše Društvo.
Drugi primjer koji su naveli odnosio se na uvećanje fakture za fiktivni posao. Radilo se o nabavci sadnica za razdjelnicu Avenije, gdje je „Komunalno“ od dostavljača dobilo fakturu od skoro 23.000 KM, a koja je potom, radi isplate novca od Grada, ponovo uz potpise Šaravanje i Pajića, uvećana za 4.000 KM. Na kraju su otkrili da sadnice upoće nisu ni preuzete.

Marin Bago i Husein Oručević
Treći primjer koji su istakli se odnosi na fingiranje cjelokupnog procesa. Primjerice, za samo jedan mjesec u ljetnom periodu Grad Mostar je kafilerirskoj službi preko „Komunalnog“ isplatio 12.500 KM.
– Uglavnom, uvijek rade tri radnika, a svaki od njih, to jest, šintor, plaćen je 1.500 KM. Tu je i račun za gorivo od sto litara, ne znam je li itko vidio taj njihov auto, a nakon toga Veterinarska stanica kastrira i strerilizira 30 pasa, a eutanazira 45 pasa i sve to naplate. Ali nema ni azila, nema eutanazije i nema sterilizacije. Dakle, sve dogovoreno, svaki mjesec po papirima Grada Mostara leševi pasa se vode na deponiju. Po ovim papirima nekoliko tisuća leševa pasa ima na deponiji. Znači, imamo ogromno groblje ubijenih pasa, više od 1.000, i ja sam rekao da ću svojim rukama otići prekopati to groblje i, ukoliko nađem ijednu lobanju, prestat ćemo s ovim – poručio je Oručević, te naveo da su im i iz ‘Deponije’ odgovorili da tamo nema nikakvog životinjskog otpada.
Samo su od 2012. do sada potrošili milijun maraka na kafilerijsku službu, a iz „Komunalnog“ je potvrđeno da ni za jedan posao koji rade s drugim firmama nisu proveli tender, odnosno, javne nabavke, naveli su na press konferenciji održanoj u četvrtak.

105 miliona maraka
Na kraju su sabrali da su od 2010. do 2019. godine, kad se sabere raspoloživi novac i kad se uzme ono što građani plaćaju, potrošeno otprilike oko 105 milijuna maraka. Naglasili su kako je jedan dio tih novaca potrošen legalno, ali je sve protuzakonito isplaćeno, jer ne postoje planovi i ugovori.
Kako kažu, na početku su mislili da ljudi iz Gradske uprave i komunalnih poduzeća zapravo ne znaju što se događa, a onda su došli do saznanja da su potpuno svjesni nezakonitih radnji koje se godinama odvijaju.
Također, zahvalili su građanima, ali i uposlenicima Gradske uprave i mostarskih poduzeća koji su im pomogli u otkrivanju ovakvih informacija.
-Naš rad ne bi bio moguć ni u jednom od trenutaka da nismo dobili ogromnu podršku samih građana. Želim u ovoj situaciji da se zahvalim velikom broju ljudi iz same Gradske uprave kao i komunalnih djelatnosti koji su anonimno, telefonski, različitim pismima na neki nas način upozoravali na što posebno trebamo skrenuti pažnju. I ovom prilikom hrabrim građanima i građankama Mostara moram također da se zahvalim jer su i oni dio ove priče koju danas pričamo. Njih nije malo – naglasio je Husein Oručević.
Nadležni su na ovaj način na uvid dobili kilograme papira, na potezu su istražni organi države. Petorica gradskih čelnika koji se nalaze pod teškim optužbama, ukoliko se ove tvrdnje dokažu i procesuiraju pred pravosudnim institucijama, mogli bi završiti i na višegodišnjim zatvorskim kaznama. Na kraju, kao zaključak, mogli bismo ponoviti poznatu floskulu odavnu uvriježenu za ovakve prilike – nek institucije države rade svoj posao, prenosi Dnevni list


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh