BIZnews

Stiže još pravila za trgovce

​Izvoznici mesa, ribe, sireva i mliječnih proizvoda iz EU moraju da pokažu sanitarne sertifikate.

Pixnio

Od Bregzita 2016. godine Panzer’s delicatessen, prodavnica delikatesa iz sjeverozapadnog Londona izgubila je 37 dobavljača iz Evropske unije, a nakon što zemlja uvede nove granične provjere taj broj mogao bi još da se poveća, strahuje vlasnik Dejvid Džosefs.

Izvoznici rashlađenog i smrznutog mesa, ribe, sireva, mliječnih proizvoda i rezanog cvijeća iz Unije od 31. januara moraju da pokazuju sanitarne sertifikate koje potpisuje veterinar ili inspektor, prenosi “Poslovni dnevnik”.

Britanski trgovci na malo i veletrgovci kažu da takav zahtjev može odgoditi dolazak robe i nedjeljama. Upozoravaju da će početak fizičkih kontrola, uz povećanje naplata, od 30. aprila ograničiti raznolikost i svježinu vrhunskih namirnica kao što su mesni proizvodi, sirevi, tjestenina i maslinovo ulje uz neizbježan rast cijena.

“Nalazimo male nezavisne proizvođače koji rade nevjerovatne stvari koje ne biste nužno vidjeli van njihove regije i dovodimo ih u London, ali to postaje sve teže jer neki od njih ne žele da riješe papirologiju”, rekla je Patriša Mičelson, vlasnica trgovine na malo i veliko La Fromagerie.

Nove prepreke takođe rizikuju da uzdrmaju raznolikost britanskog snabdijevanja hranom i pićima, smatra Džon Farand, izvršni direktor Ceha dobre hrane, koji predstavlja 12.000 nezavisnih prehrambenih kompanija.

“Samo će najveći prerađivači i trgovci na malo moći da se nose s tom birokratijom i opsegom tih provjera. Manji proizvođači i trgovci jednostavno će da odustanu i mi ćemo imati manje izbora i manje dobre hrane i pića”, rekao je.

Za Dauning Strit nove provjere predstavljaju alate u sprečavanju ulaska bolesti i nametnika u Britaniju, a navode i da će to izjednačiti uslove za britanske izvoznike. U 2021. Unija je odmah primjenila svoja pravila, što je dovelo do kašnjenja u lukama i podstaklo neke britanske izvoznike da prestanu da prodaju na tržištima EU.

Ekonomski (ne)isplativo

Vlasnik delikatese Josephs, koji prodaje proizvode iz više od 80 zemalja i snabdijeva gotovo 200 restorana, kaže da je Bregzit bio katastrofa za njegov posao.

“Vlada kaže da neće biti nikakvih poremećaja. Garantujem da će ih biti. Već imamo neke dobavljače mesa koji kažu da je diskutabilno da li je ekonomski isplativo snabdijevati Ujedinjeno Kraljevstvo”, rekao je “Reutersu”.

Nik Karluči, direktor prodaje u Tenuta Marmorelle u južnoj Engleskoj, rekao je da su promjene iz januara podigle troškove i produžile vrijeme dostave nekim proizvodima za nedjelju dana. Karluči uvozi maslinovo ulje sa svoje porodične farme u Pulji, sireve buratu i mocarelu, narezano meso, tjesteninu, predjela i panetone.

Uvoz samo jedne palete s pet ili više različitih vrsta mesa od 30. aprila košta ga 432 funte više nego prije Bregzita, pri čemu 120 funti odlazi na veterinarski sertifikat, a 195 funti na naknade i naknade koje je uvela vlada kako bi pokrili troškove svog novog sistema. Na uvezenih 15 do 20 paleta nedjeljno novi troškovi smanjiće mu profitnu maržu deset odsto, prenosi “b92“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh