Svaštara

Deset “zdravih” namirnica koje nutricionisti ipak ne kupuju i ne jedu

Nije tajna da mnogo “zdravih” namirnica koje se nalaze na policama dućana mogu biti loša hrana u lijepom pakiranju.

Jelo - Espreso.rs

Isto tako postoje i namirnice za koje nikada ne biste pretpostavili da nisu zdrave, a sigurno ih imate u kuhinji i koristite bez razmišljanja. Koje to namirnice nutricionisti nikada ne kupuju?

1.Instant zobena kaša s dodanim okusom
Može se raditi o dodatku meda ili jabuke ili cimeta, ali često u paketu dolaze i šećer i sol.

Nutricionistica Jacquelin Costa navodi kako treba tražiti ovakve proizvode na kojima je zob na prvom mjestu liste namirnica, sadrži manje od 6 g šećera i manje od 140 miligrama soli. Naravno opcija je i da sami pripremate svoju kašu kako biste točno znali što se u njoj nalazi, piše Ordinacija.hr.

2. Kupovna tjestenina s povrćem
Razlika između ovakve tjestenine i one obične i nije tako velika u nutritivnom smislu pa nećete puno utjecati na svoje zdravlje ako jednu zamijenite drugom, smatra Emily Rubin, nutricionist.

Svakako bi bilo puno zdravije da tjesteninu zamijenite improviziranim rezancima od povrća.

3. Maslac od kikirikija bez masnoća
Ako kupujete ovakav proizvod kako biste izgubili višak kilograma, uštedite novce jer takvi proizvodi obično imaju jednako kalorija kao i onaj obični maslac od kikirikija, samo s previše dodanog šećera kako bi nadoknadili manjak masnoće, smatraju nutricionisti.

Tražite prirodni proizvod koji ne sadrži dodana ulja, šećer ili trans masnoće.

4. Majoneza s manjim postotkom masnoća
Istina je da light majoneza ima duplo manje kalorija i masnoća od one omiljene verzije ljubitelja majoneza. Ali kao i većina drugih proizvoda s manje kalorija, proizvođači često, kako bi popravili okus nakon oduzimanja masnoća, dodaju šećer i druge aditive.

Malo zdravih masnoća može i pomoći da u organizam unesete više ključnih nutrijenata, poput vitamina A, D, E i K, pa ustvari nema razloga da tražite proizvode s manje masnoća, ako znate jesti kontrolirano.

5. Kokosovo ulje
Mnogi nutricionisti kažu kako ovo ulje ipak nije zdrava hrana jer sadrži zasićene masnoće.

“Unatoč svim natpisima kako zasićena masnoće i nisu tako loše za zdravlje, ipak većina istraživanja i dalje naginje mišljenju da treba konzumirati nezasićene masnoće i smanjiti unos onih zasićenih“, dodaje Jessica Levinson, nutricionist.

Ali, kako ništa do danas nije dokazano, možete ga slobodno koristiti kada pečete kolače umjesto maslaca, ali nikako ga nemojte koristiti samo zato što mislite da je dobro za vas, ali zato maslinovo ulje sigurno je.

6. Jogurt s okusom
Jogurt je jako dobra namirnica za zdravlje probavnog sustava, a uz dobre bakterije unosite i kalcij, protein i vitamin D. Ali svakako biste trebali odbacivati jogurte s okusom jer i oni mogu imati puno više šećera u sebi pa ustvari se mogu smatrati desertom.

Nutricionist Robert Foroutan dodaje kako je pametno izbjegavati i jogurte na kojima piše „light“ jer sadrže umjetna sladila, a to može uzrokovati nadutost i plinove. Napravite sami jogurt po želji pa mu dodajte cimeta, vanilije ili svježeg voća.

7. Kombucha
Iako se radi o prirodno fermentiranoj namirnici koje su inače jako dobre za probavu i cjelokupno zdravlje, kombucha je ustvari većinom fermentiran kvasac.

“Kako se kod većine ljudi i bez dodataka često radi o pretjeranom rastu gljivica u organizmu, točnije probavnom traktu, ispijanje čaja od kombuche može imati posljedice kao da dolijevate benzin na plamen i samo poremetiti balans mikroorganizama u tijelu. Radije odaberite namirnice koje su prirodno fermentirane s bakterijama poput krastavaca i kefira.”

8. Zobeno mlijeko
Radi se o biljnom napitku koji se priprema od zobi, a o zdravstvenim dobrobitima njega se već dugo raspravlja, točnije nekoliko godina, od kad je nastupio na scenu.

Ako ste mislili da je svejedno jedete li zob ili pijete mlijeko od nje, u krivu ste. Stručnjaci kažu da može imati puno više kalorija i masnoća od uobičajenog mlijeka, a ima i manje proteina.

9. Čaj i kava u limenci
Iako je zgodno posegnuti za njima kada smo u gužvi, napici koji su unaprijed pripremljeni često imaju puno šećera i raznih dodataka, a nutricionistica Brigite Zeitin kaže kako nikada to ne kupuje jer joj je jasno da takvi napici mogu sadržavati puno više kalorija od kave koju sami pripremamo.

Dakle, pripremite svoji kavu u kuhinji, dodajte šećera i mlijeka u malim količinama, a ako više volite možete pripremiti i hladnu kavu.

10. Umaci za salate bez masnoća
Vjerojatno odmah pomislite da je zdravo ako je bez masnoća.

„Zelene salate sadrže puno topivih vitamina, esencijalnih minerala i antioksidanata koje naš organizam štite od bolesti“, dodaje Blake.

Ako nemate barem malo zdravih masnoća u salati vaše tijelo neće moći potpuno apsorbirati te važne nutrijente koje nudi salata.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh