BiH

Sarajevo: Obilježena 31. godišnjica formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine

Polaganjem cvijeća na Šehidskom mezarju “Kovači” i odavanjem počasti poginulim borcima i šehidima obilježena je 18. godišnjica 2. pješadijskog puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH) i 31. godišnjica formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine.

OS BiH - Twitter

Vijenac na Šehidskom mezarju Kovači i na mezar Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, položili su članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić, načelnik Zajedničkog štaba OS BiH generalpukovnik Senad Mašović i druge delegacije, piše BHRT.

Bećirović je uputio najiskrenije čestitke povodom 31. godišnjice formiranja Armije Republike BiH i 18. godišnjice 2. pješadijskog puka OS BiH.

“Armija Republike Bosne i Hercegovine je bila legalna oružana sila legalne i međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine. Armija RBiH je najvažnija historijska činjenica u našoj višestoljetnoj historiji. Da nije bilo Armije RBiH propao bi referendum građana Bosne i Hercegovine od 1. marta 1992. godine, a i prijem Bosne i Hercegovine 22. maja 1992. godine u Ujedinjene nacije ostao bi mrtvo slovo na papiru“, kazao je Bećirović.

Armija RBiH formirana je 15. aprila 1992. godine i bila je zvanična oružana snaga međunarodno priznate i suverene države Republike Bosne i Hercegovine. Armija RBiH bila je sastavljena od jedinica Teritorijalne odbrane (TO BiH) i dijela tadašnje Patriotske lige BiH (PL BiH), a brojala je više od dvjesto hiljada vojnika, piše BHRT.

Formirana je od sedam korpusa koji su obuhvatali regije: sarajevsku, tuzlansku, zeničku, travničku, mostarsku, regiju sadašnjeg Unsko-sanskog kantona i područje Konjica i okolice.

Petnaesti april je jedan od najznačajnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine, jer su tog dana zvanično formirane snage koje su uspjele odbraniti zemlju i njen teritorijalni suverenitet i integritet. Kasnije su zajedno sa Hrvatskim vijećem obrane (HVO) prerasle u Vojsku Federacije BiH, a potom, nakon 2005. godine, postale dio Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Tekovine Armije RBiH baštini 2. pješadijski (rendžerski) puk OSBiH. Prisutan je u svim dijelovima Bosne i Hercegovine prilikom obilježavanja značajnih datuma Armije RBiH, kroz saradnju sa civilnim strukturama, boračkim asocijacijama, kroz ustupanje resursa i ostalim aktivnostima, čime su postali najvažniji faktor u njegovanju identiteta Armije RBiH.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh