Svijet

Šta Trump dalje planira poduzeti po pitanju Irana

Američki i britanski mediji analiziraju napade na energetski proizvodni sistem Saudijske Arabije, a Volstrit žurnal ocjenjuje da se predsjednik SAD Donald Tramp našao u teškoj nedoumici kada je riječ o spoljnoj politici, i to u vrijeme kada ima najmanje ljudi u timu za nacionalnu bezbjednost u proteklih godinu dana.

Donald Trump - Tanjug.rs

S obzirom na to da mnogi sumnjaju da je Iran odgovoran za napade, koji su se dogodili u subotu, Volstrit žurnal upozorava da se Tramp suočava sa novim pitanjima u pogledu strategije prema toj zemlji.

U tom kontekstu, list ističe da Tramp na raspolaganju ima manji broj dostupnih sredstava kako bi doveo do eskalacije svoju kampanju vršenja najvećeg mogućeg pritiska uz pomoć sankcija iranskoj ekonomiji.

List podsjeća da je američka administracija već iznosila vojne prijetnje Iranu, ali ocjenjuje da je Tramp blizu toga da iscrpi sve opcije za vršenje dodatnog finansijskog pritiska na Iran.

Američki list podsjeća i da je Trampova administracija, između ostalog, već uvela neke od najoštrijih sankcija na iransku naftnu industriju i označila iransku Revolucionarnu gardu kao terorističku organizaciju, te ocjenjuje da nije jasno koje bi nove mjere mogle da budu uvedene kako bi se povećao ekonomski pritisak na Iran.

“Moguće je da se administracija nada da bi njene obavještajne službe koje povezuju Iran sa napadima mogle da ubijede još evropskih saveznika da se okupe oko Trampove strategije za Iran, uprkos dugododišnjem protivljenju njegovom pristupu”, navodi Volstrit žurnal.

List ističe i da je senatorka Lindzi Grejem pozvala Trampovu administraciju da napadne Iran, dok je savjetnica Bijele kuće Kelijen Konvej rekla da administracija ima mnoge opcije na stolu.

Hrvatski portal Index takođe analizira napade koji su se dogodili u subotu rano ujutru i napominje da je Saudijska Arabija, najveći svjetski proizvođač i izvoznik nafte, prepolovila svoju dnevnu proizvodnju nakon razornog napada dronovima na naftna postrojenja.

Odgovornost za napad su preuzeli jemenski pobunjenici Huti, koji su već vršili napade na tu zemlju i koji su više od četiri godine u ratu s jemenskom međunarodno priznatom vladom.

A jemensku međunarodno priznatu vladu vojno podržava upravo Saudijska Arabija, napominje Index.

S druge strane, SAD i Saudijci odavno optužuju Iran da osigurava naoružanje i obuku za svoje šiitske saveznike Hute, što Iran poriče.

Britanski Gardijan u pregledu pod nazivom “Šta se dogodilo u subotu ujutru” podsjeća da su saudijski naftovodi, naftne instalacije i tankeri povremeno bili mete napada u prethodne dvije godine, ali napominje da analitičari smatraju da najnoviji napadi predstavljaju mnogo veću eskalaciju – pogodak u žilu kucavicu saudijske naftne industrije.

U 3:31 i 3:42 u subotu, glasne eksplozije ođeknule su naftnim poljem Hurais i u postrojenju za preradu nafte, koji su u vlasništvu saudijske kompanije Aramko, a Gardijan napominje da je riječ o državnoj naftnoj kompaniji, koja se često opisuje kao saudijski krunski dragulj.

Eksplozije su pokrenule požare, koji su ugašeni tek nakon nekoliko sati, dok je, prema navodima izvora iz saudijskog ministarstva nafte, proizvodnja smanjena za oko pet miliona barela dnevno, odnosno za polovinu od trenutne saudijske proizvodnje od 9,7 miliona barela dnevno, što iznosi pet odsto svjetske proizvodnje, prenosi Index.

Portparol Huta rekao je da je napad izvelo 10 dronova.

Prema navodina UN, Huti su nedavno nabavili moćniju bespilotnu tehnologiju koja im je omogućila napade na ciljeve udaljene i do 1500 kilometara.

Gardijan napominje da vlade zapadnih zemalja i saudijska vlada vjeruju da je Iran pomogao Hutima da nabave i koriste napredne dronove, što negiraju i Teheran i jemenski pobunjenici.

U Vašingtonu, međutim, kažu da nema dokaza da je napad došao iz Jemena i odgovornost potpuno prebacuju na Iran koji, kako tvrde, time pokušava da odgovori na sankcije na iransku naftu.

Američka vlada posjeduje i satelitske snimke, za koje zvaničnici tvrde da pokazuju najmanje 19 tačaka napada na dva saudijska energetska postrojenja.

Američki zvaničnici tvde i da fotografije ukazuju da je napad izvršen iz pravca Irana ili Iraka, a ne s juga iz Jemena.

Abkaik je, inače, najveće postrojenje za preradu nafte na svetu, u kojem se oko dvije trećine sve saudijske nafte rafinira i čisti od nečistoća kao što su sumpor i pijesak.

U tom kontekstu, Gardijan ocjenjuje da to što neko može tako ozbiljno da prekine njegov rad pokazuje da je globalna energetska infrastruktura ranjivija nego se dosad vjerovalo i da se smatra legitimnim ciljem.

Kada je riječ o tome šta bi moglo da se dogodi, Gardijan podsjeća da je Tramp rekao da je njegova vlada spremna da odgovori onome ko je izveo napad u subotu čime je, kako ocjenjuje, dao do znanja da će SAD to smatrati kao opravdanje za vojni udar na Iran.

Ipak, svaki takav napad nosio bi značajan rizik od eskalacije, a dosad se Trump nije želio upuštati u takav rizik, napominje britanski list.

“Kratkoročno, napadi su vjerovatno razbili svaku mogućnost da se Tramp sastane s iranskim predsjednikom Hasanom Rohanijem, koji sljedeće nedjelje dolazi u Njujork na otvaranje 74. zasjedanja generalne skupštine UN. Iako se trenutno čini da je odluka na američkom predsjedniku, to bi moglo brzo da se promijeni”, navodi Gardijan, prenosi “Tanjug”.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh