Svijet

Propusti u protokolu: 12 zaposlenika bolnice u karantinu nakon kontakta sa zaraženim pacijentom

Zbog moguće zaraze hantavirusom, 12 zaposlenika bolnice Radboud u nizozemskom gradu Najmegenu stavljeno je u karantin nakon što nisu poštovane propisane sigurnosne mjere, prenose nizozemski mediji.

Prema navodima bolnice, tokom rukovanja krvlju i urinom zaraženog pacijenta nije u potpunosti ispoštovan strogi sigurnosni protokol. Iako je procijenjeno da je rizik od zaraze nizak, iz predostrožnosti će svi ostati u karantinu narednih šest sedmica. Nije precizirano da li je riječ o medicinskim sestrama, ljekarima, bolničarima ili studentima medicine.

Epidemija hantavirusa na kruzeru koji plovi pod nizozemskom zastavom već je odnijela tri života među ukupno 147 putnika i članova posade. Među preminulima su bračni par iz nizozemske regije Friesland, kao i jedna državljanka Njemačke.

Do sada je najmanje sedam osoba pozitivno testirano na hantavirus, dok se za još nekoliko sumnja da su zaraženi.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh