Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da je rizik od širenja rata između Ukrajine i Rusije “svakodnevna mogućnost” zbog lidera zapadnih država koji, prema njegovim riječima, daju prostor pro-ratnim narativima.
U intervjuu za javni radio, Orban je pozvao Evropu da se “okrene i krene ka miru, a ne ka ratu”, prenio je MTI.
Orban je istakao da je fundamentalno pitanje šta je u interesu Evrope, a njegov odgovor je – “mir”. On je naglasio da bi Evropa trebalo da uloži sve napore kako bi postigla stabilnost i izbegla sukob koji bi mogao da “uništi evropsku ekonomiju”.
Istovremeno kritikovao je zemlje koje, prema njegovim riječima, “misle da je rat bolji od mira” i koje pružaju Ukrajini oružje, novac i tehnologiju, dok raspravljaju o slanju vojnika.
Orban je naveo da su zapadne zemlje do sada potrošile oko 185 milijardi evra i planiraju još dodatnih izdataka, što, prema njemu, može Evropu da “gurne u dugove i ostave dugoročne posljedice za djecu i unuke”.
Mađarski premijer je poručio da se zato “toliko očajnički bori da Evropljane skloni sa pro-ratnog puta” i da se fokus prebaci na mir, piše espreso.