Radnici u fabrikama američkog proizvođača automobila Ford u zapadnonjemačkom gradu Kelnu započeli su u srijedu historijski prvi štrajk, uglavnom dovodeći do zastoja u proizvodnji, dok se protive planiranom otpuštanju.
Štrajk je prvi koji se održava u gotovo 100 godina rada u dvije fabrike, koje su osnovane 1930. godine.
Portparol sindikata IG Metall David Litke (Lüdtke) rekao je da je rad potpuno zaustavljen, a štrajk je utjecao na cijelu lokaciju – uključujući proizvodnju, razvoj i administraciju.
Samo je neophodnom osoblju dozvoljen pristup kroz namjensku kapiju. Ako bi neko insistirao na prekidu štrajka, bio bi im dozvoljen ulaz – “ali prvo ćemo razgovarati s njima”, rekao je Litke. Do 09.00 sati ujutro samo su tri osobe prkosile pozivu na štrajk i prošle kapiju.
Štrajk bi trebao završiti u četvrtak ujutro nakon posljednjih noćnih smjena i ima za cilj povećati pritisak na menadžment da preispita planove smanjenja troškova.
Uprava planira ukinuti 2.900 radnih mjesta do kraja 2027. godine u pogonu u Kelnu, koji također uključuje Fordovo evropsko sjedište i zapošljava ukupno 11.500 ljudi – što je već daleko manje od 20.000 koliko ih je tamo radilo 2018. godine.
IG Metall, jedan od najmoćnijih sindikata u Njemačkoj koji predstavlja radnike u različitim proizvodnim sektorima, zalaže se za promjenu kursa, kao i za visoke otpremnine za radnike koji pristanu dobrovoljno otići ili čiji su poslovi prepušteni drugim firmama.
