ODGOVORNOST! - #ostanikuci - #ostanidoma
BiH

Kriju novac i troše ga bez kontrole: “Naše društvo” protiv markica na zdravstvenim knjižicama

Mreža nevladinih organizacija “Naše društvo” iz Mostara uputila je u utorak inicijativu i zahtjev prema institucijama Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) o tome da se odmah ukine plaćanje zdravstvene participacije, tačnije plaćanje zdravstvene markice u iznosu od po 20 KM godišnje.

Husein Oručević - PR/Haber.ba

Predstavnici nevladinih organizacija su na konferenciji za medije u Omladinskom kulturnom centru “Abrašević” istakli da tu inicijativu upućuju jer Zavod zdravstvenog osiguranja HNK-a uopšte nije osigurao nikakav nadzor nad trošenjem sredstava iz participacije.

“Prema Zakonu o pristupu informacijama zatražili smo sve vrste ugovora koje zdravstvene instucije sklapaju oko trošenja sredstava, ali nakon tri mjeseca ništa nam nije dostavljeno. Te informacije se primjera radi u Distriktu Brčko javno objavljuju na internetu”, rekao je Marin Bago iz Udruženja Futura.

Naše društvo inicijativu je odlučilo pokrenuti na osnovu revizorskih izvještaja zdravstvenih institucija i Zavoda za zdravstveno osiguranje, rađenog od strane nadležnih institucija.

Husein Oručević iz OKC-a Abrašević pročitao je tvrdnje kantonalnog ministra zdravstva Gorana Opsenice, izrečene na konferenciji za medije u martu ove godine. Naše društvo, prema Oručevićevim riječima, podržava ono što tog dana o zdravstvenom sistemu govorio ministar, ali istovremeno traži i odgovore. Iz našeg društva su pozvali sve zainteresovane građane da im se pridruže u njihovoj borbi, jer navode da je očigledno da se na ime participacije uzima ogroman novac, koji ustvari nije potreban resoru zdravstva.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
loading...
Loading..
Na vrh