BiH

Općina Novi Grad Sarajevo: Po 500 maraka porodicama koje imaju troje i više djece

U Općini Novi Grad Sarajevo danas je upriličen prijem i uručena rješenja za dodjelu novčane pomoći u iznosu od po 500 maraka za 43 porodice, koje su u ovoj godini dobile blizance, treće, četvrto i svako naredno dijete.

Novi Grad - Općina Novi Grad Sarajevo

Ovakav vid podrške porodicama koje se odluče za više djece, Općina Novi Grad realizuje već treću godinu s ciljem pružanja podrške natalitetu i osnaživanju porodice.

Advertisements

Rješenja su uručili načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić i pomoćnica općinskog načelnika Adisa Šuman. Uz čestitke sretnim roditeljima, kazali su da je to simbolična nagrada od lokalne zajednice roditeljima koji se odluče za više djece, prenosi “Faktor“…

“To je jedan od programa koji je naše Općinsko vijeće usvojilo prije dvije godine i mi smo krenuli u njegovu primjenu. Reakcije su pozitivne, mi znamo da u našem društvu postoji problem pada nataliteta i odlučili smo se da na neki način nagradimo naše sugrađane, koji se odluče da imaju troje i više djece, odnosno da im simbolično čestitamo na tome”, rekao je načelnik Efendić.

“U ovoj godini novčanu pomoć dobilo je 106 porodica s adresom prebivališta na području ove lokalne zajednice, a još 21 zahtjev je u obradi. Projekat se realizuje od 2015. kada je izdvojeno 60.000 maraka, a s obzirom na povećanje broja novorođene djece na području te općine, u protekloj i ovoj godini izdvojeno je po 70.000 maraka.

To je jedan od programa kojim ova lokalna zajednica podržava porodicu kao stub društva, a od ove godine realiziramo i program pomoći nezaposlenim porodiljama koje imaju znatno manju porodiljsku naknadu od zaposlenih, tako da će svaka nezaposlena porodilja od Općine mjesečno primati i dodatnih po 50 KM.

Od 2015. godine novčanu podršku za rođenje blizanaca, trećeg i svakog narednog djeteta od Općine Novi Grad dobilo je 366 porodica”, saopšteno je iz Pres službe Općine Novi Grad.

Advertisements

loading...

Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...

Advertisements

loading...

Advertisements

Na vrh