Košarka

Eurobasket: Zmajevi savladali Litvaniju i nastavili put ka medalji

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je i drugu pobjedu na Eurobasketu u Turskoj. Nakon što su u petak savladali Izraela nakon produžetka (103:102) danas su izabranici Josipa pandže bili bolji od Litvanije (79:70).

BiH / Litvanija - Faktor.ba

Ovom pobjedom izabranici selektora Josipa Pandže napravili su veliki korak ka plasmanu u četvrtinale i samo pravo čudo moglo bi nas zaustaviti na putu ka novoj medalji, piše “Faktor“…

Naši reprezentativci dobro su ušli u utakmicu i većim dijelom prve četvrtine imali prednost. U petoj minuti semafor je pokazivao plus 6 za Zmajeve (12:6), ali su se Litvanci u finišu vratili u igru i izjednačili na 15:15.

Ipak, prvu četvrtinu uspjeli smo riješiti u svoju korist (19:15), ali ono što je u tom trenutku moglo zabrinuti stručni štab je povreda Džanana Muse, koji je zbog problema sa skočnim zglobom morao napustiti parket.

Srećom povreda nije bila ozbiljnije prirode i Musa se vratio na parket, a odmah po ulasku ubacio je trojku za plus 10 (25:15).

Pandžini izabranici dobro su odigrali drugu četvrtinu u kojoj su imali i 16 poena prednosti (33:17). Ipak, Litvanci se uspjevaju vratiti u igru i serijom 10:2 u 18. minuti dolaze na osam poena zaostatka (35:27). Čampara sa tri vezana poena prekida litvansku seriju, ali do odlaska na odmor Litvanci su uspjeli zaostatak spustiti na šest poena (32:38).

U prvom poluvremenu reprezentativci BiH dominirali su pod obručima i imali su 11 skokova više u odnosu na protivnika (marić i Čerkezović po sedam skokova). Zanimljivo, naši momci uhvatili su čak 16 ofanzivnih skokova, a da su imali bolji procenat šuta prednost na poluvremenu bila bi znatno ubjedljivija.

Dobro su bh. reprezentativci otvorili i treću četvrtinu, vratili dvocifrenu prednost, ali su ponovo posustali u finišu i dozvolili rivalu da uhvati priključak. U 26. minuti semafor je pokazivao 46:45, a na kraju treće četvrtine imali smo dva poena prednosti (54:52).

U posljednjoj doinici Zmajevi nisu dozvolili iznenađenje i rutinski su utakmicu priveli kraju potvrdivši još jednom da će biti kandidat za osvajanje medalje.

Najefikasniji u našem taboru bio je Talić sa 19 poena, a dvocifreni su bili i Musa (17), te Gegić (13). Marić i Zovko dodali su po 9, Čerkezović 6, Antunović 5 i Čampara 1, dok su bez poena ostali Bojović i Kojić.

Posljednji meč u grupnoj fazi reprezentacija BiH odigrat će sutra od 18.45 sati protiv Latvije.