"Petak jedanaesti" za BiH – Na današnji dan smo bili sjajni, ali smo ipak na kraju tugovali (VIDEO)

Na današnji dan reprezentacija BiH je igrala dvije historijske utakmice. Zanimljivo oba puta puta reprezentacija BiH je bila na korak do plasmana na Evropsko prvenstvo 2004 u Portugalu i 2012 na EP u Poljskoj i Ukrajini, ali nas je samo jedan gol dijelio od konačnog cilja.

No image - Haber.ba

Fudbalska reprezentacija BiH (Foto: Arhiva)

Prvi susret 11.10. smo igrali sa Danskom na Koševu 2003. godine kada je u Sarajevu ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini vladala nezapamćena atmosfera. Euforija je bila ogromna i gotovo svi su vidjeli našu reprezentaciju u Portugalu. Nažalost, nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine predvođena Bakom Sliškovićem sa klupe, nije se uspjela plasirati na Evropsko prvenstvo u Portugalu.

U posljednjem susretu kvalifikacija BiH je odigrala neriješeno 1:1 sa Danskom. Golove su postigli Elvir Bolić u 38 za BiH i Martin Jorgensen u 12. minuti za Dansku. Utakmica je odigrana na Olimpijskom stadionu Koševo, pred oko 35.000 gledalaca, a sudio je Englez Graham Barber. Reprezentativci Bosne i Hercegovine propustili su tada propustili prvu veliku šansu za plasman na EP. Od igrača koji su igrali u tom meču jedino je danas aktivan kapiten ”Zmajeva” Emir Spahić.

Za našu reprezentaciju su nastupali: Hasagić, Spahić (Baljić), Musić, Konjić (Hrgović), Bajramović (Biščević), Hibić, Bolić, Grujić, Barbarez, Salihamidžić, Bešlija.

Drugi historijski meč na današnji dan naši zmajevi su odigrali protiv Francuske, na stadionu u Parizu. Poveli su izabranici Safeta Sušića Majstorskim golom Edina Džeke u 40. minuti. Iako je naše momke dijelilo svega petnaestak minuta od direktnog plasmana na Evropsko prvenstvo, škotski sudac Tompson je trinaest minuta prije kraja dosudi sumnjiv penal za Francuze, a igrač Manchester Citya je pogodio mrežu Begovića, te su tako naši momci propustili i drugu historijsku šansu.

Večeras na Bilinom polju naši momci igraju i treći meč koji će se igrati na datum 11.10. protiv objektivno dosta slabijeg protivnika, i očekuje se ubjedljiva pobjeda Zmajeva. A onda našoj reprezentaciji ostaje duel sa Litvanijom za konačni plasman na SVjetsko prvenstvo u Brazil 2014. godine.