Liga prvaka: Džekina asistencija nedovoljna Romi, De Gea spasio United

Fudbaleri Shakhatara u prvom susretu osmine finala Lige prvaka nakon preokreta savladali su Romu našeg Edina Džeke, koji je upisao asistenciju, dok je duel Seville i Manchester Uniteda jedini meč osmine finala na kojem nije bilo golova.

Edin Džeko - AP

Uvodno “odmjeravanje snaga” izostalo je na početku meča u Harkovu između Shaktara i Rome. Već na samom početku ekipe su se smjenjivale u napadima, a dobru priliku u 6. minuti utakmice imao je kapiten Zmajeva Edin Džeko. Ipak, udarac napadača Rome na gol-liniji zaustavio je domaći golman Andrij Pyatov, piše “Faktor“…

Nekoliko trenutaka kasnije Federico Fazio je pokušao, ali je njgov udarac izblokiran.

Gosti su bolje stajali na terenu u prvom poluvremenu. Npvu priliku su imali u 21. minuti, a u šansi je ponovo bio Džeko. Najbolji strijelac iz prošle sezone Serie A ovaj put je šutirao suviše po sredini, pa je Pyatov lako odranio.

Ipak, za ovaj, kao i za promašaj iz 6. minute Dijamant se iskupio sjajnom asistencijom za mladog Cengiza Undera koji je četiri minute prije kraja prvog poluvremena pogodio za vodstvo Rome.

U nastavku na stadion Metalista u Harkovu kao da je istrčala neka druga Roma, a ne ona iz prvih 45 minuta. Terenom su u potpunosti zagospodarili domaći fudbaleri. Kvalitetan pritisak koji su stvorili na početku drugog poluvremena urodio je plodom već poslije sedam minura igre. Rakitsky je uposlio Ferreyru, ovaj se lako riješio Manolasa, a potom rutinski matirao večeras odličnog Allisona.

To totalnog preokreta popularni Rudari stigli su u 71. minuti. Brazilac Fred je sjajnoj izveo slobodni udarac, a njegov zemljak na golu Vučice ovoga puta nije imao šanse.

Do kraja utakmice fudbaleri Shakhtara su imali još nekoliko poluprilika i prilika, ali je rezultat ostao 2:1. Ukrajinci će tako na revanš u Rim putovati s jednim golom prednosti.

U drugom susretu osmine finala Lige prvaka između Seville i Manchester Uniteda nije bilo pobjednika, a navijači na Ramón Sánchez Pizjuán stadionu ostali su uskraćeni i za pogotke. Ujedno ovo je bio jedini meč osmine finala Lige prvaka koji je okončan bez pogodaka.

Sevilla je večeras bila bolji tim, no srećom po Crvene đavole oni su večeras na golu imali raqspoloženog Davida De Geu.

Španski reprezentativac se posebno istakao u finišu prvog poluvremena kada je sjajnim intervencijama zaustavio udarce Stevena N'Zonzija i Luisa Muriela, a pbriljirao je i u nastavku. Ukratko De gea je glavni razlog zbog kojeg je Mourinhov tim Sevillu večeras napustio neporažen.