EURO 2016 : Portugal nakon jedanaesteraca do polufinala

U prvoj utakmici četvrtfinala Evropskog prvenstva Poljska i Portugal su se sastali na stadionu Vélodrome u Marseilleu.

Pepe - EPA

Prije utakmice četvrtfinala Evropskog prvenstva između Poljske i Portugala minutom šutnje je odata počast žrtvama terorističkog napada na Međunarodnom aerodromu Ataturk u Istanbulu, piše Anadolija…

Poljska je istrčala u istom sastavu kao protiv Švicarske, dok su Portugalu ozlijeđeni Andre Gomes i Raphael Guerreiro pa je tako Renato Sanches dobio priliku od prve minute i odmah postao najmlađi igrač (18 god i 316 dana) koji je započeo utakmicu na ovom Euru.

Već u drugoj minuti Lewandowski je zabio za vodstvo Poljske! Cedric je promašio jednu loptu koja je dugo putovala na lijevi bok Poljske, a do nje je došao Grosicki koji se sjurio prema korner liniji i ubacio u sredinu gdje Lewandowski s nekih desetak metara šalje loptu u mrežu.

Nani je u 28. minuti probio lijevu stranu, dao u sredinu za Ronalda koji puca iz okreta s nekih 18 metara, no nije to bilo dovoljno snažno. Međutim, u 33. minuti Nani je dao povratnu loptu za Sanchesa i koji je odmah opalio i pogodio u desnu stranu mreže za 1:1 u Marseilleu.

Prvu pravu priliku u drugom poluvremenu imao je Portugal. U 56. minuti Nani je pobjegao u kontru po lijevoj strani, gurnuo naprijed prema Ronalu koji je izbjegao ofsajd i pucao iz trka s nekih deset metara, no lopta je otišla pored lijeve stative.

Alves Cedric je u 64. opasno pucao iz daljine, ali lopta je prošla pored stative. U 68. odgovorila je Poljska kadaje Jędrzejczyk dobro probio lijevu stranu, ubacio u sredinu gdje je Milik lijepo skrenuo loptu, ali obranio je to Rui Patrício.

U 80. minuti izašao je João Mário, a ušao Ricardo Quaresma. Već minutu kasnije Pepe je presjekao jednu loptu na sredini terena, potrčao naprijed i htio dati desno Ronaldu. Jędrzejczyk je uklizao i spriječio dodavanje, no lopta je umalo otišla u poljsku mrežu.

Do isteka 90. minute više nije bilo većih prilika te se otišlo u produžetke…

Nani je pokušao glavom u 99. minuti, ali lopta je otišla daleko od gola. Na drugoj strani Milik je dobio loptu na nekih 20 metara po sredini, napravio korak prema golu i odmah pucao.

Na kraju drugog produžetka, Pepe je dva puta spasio gol Portugala, tako da se pristupilo izvođenju penala.

Ronaldo je preuzeo odgovornost i šutirao prvi penal te pogodio za Portugal, dok je Lewandonski otvorio šutiranje penala za Poljsku i pogodio.