Nauka

“Kad vam majka kaže da ne može da diše, slomi vam se srce” – Očajnička borba kćerke da spasi roditelje oboljele od kovida

Tretman infuzije monoklonskih antitijela spasio život Lisinih roditelja.

Koronavirus - Srbijadanas.com

Jedna žena krenula je u očajničku borbu da pomogne svojim roditeljima nakon što su oboje zaraženi kovidom. Lisa Sijard živi u Noksvilu u Teksasu, ali njena majka Kerol (77) i očuh Bil Barns (80) žive u Irvinu u Pensilvaniji.

– Slomi vam se srce kad vas pozove majka i kaže: Ne mogu da dišem – priča Lisa, inače profesorka hemije.

Ona se odmah bacila na posao i krenula da pretražuje internet. Otkrila je tretman infuziju monoklonskih antitijela koji je američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) nedavno odobrila za hitnu upotrebu, a dostupan je bio preko Medicinskog centra Univerziteta Pensilvanija (UPMC), kako navodi Wpxi.com.

– Znala sam da ima dostupna pomoć blizu njih, ali nisam mogla da osmislim kako da im je donesem – kaže Lisa.

Imala je problem da nađe ljekara koji bi pristao da prepiše tretman

Prvi veliki problem bio je taj što ljekar njenih roditelja nije nikad čuo za taj tretman i odbio je da im ga prepiše.

– Rekao je: Misliš da ću ja rizikovati svoju medicinsku dozvolu zato što me nečija kćerka zove i traži me ovako nešto? – sjeća se Lisa.

Razumljiva reakcija ljekara, ali vrijeme za njene roditelje je isticalo – godine su rizičan faktor kod zaraze korona virusom, a Kerol i Bilu je bilo sve gore. Wpxi.com navodi da je od pojave simptoma potrebno dobiti tretman za 10 dana, a njena majka se borila sa njima već sedam dana.

– Bila sam bijesna i frustrirana – navodi Lisa.

Odlučna u svojoj namjeri da im pomogne ona se obratila upravi UPMC moleći ih da ubijede ljekara njenih roditelja ne bi li im odobrio tretman. Mejl je primila Rozalin Rasel, menadžerka Programa monoklonskih antitijela.

– Tema njene poruke, “bolesni roditelji”, odmah me je podsjetila na moje. Mogla sam da osjetim njenu nervozu i očaj – priča Rasel.

Za dva sata ona je kontaktirala ljekara Barnsovih i ubijedila ga da im prepiše tretman.

– Nije znao da to postoji pa sam mu objasnila – navodi Rasel.

Infuzija monoklonskih antitela obavlja se od decembra

Infuzija monoklonskih antitijela se na UPMC obavlja od decembra ali za sada nisu primili broj pacijenata koji bi se očekivao za tako obećavajući tretman. Preliminarni dokazi su pokazali da spriječava hospitalizaciju, što je pacijentima veoma važno. Ipak, kriterijumi za dobijanje ovog tretmana su specifični – pacijent mora biti u visokom riziku, aktivno imati kovid i pozitivan test star najviše 10 dana.

– Dan kad sam otišao tamo nisam znao da li ću živjeti ili umrijeti – sjeća se Bil. I on i njegova žena počeli su da se osjećaju bolje za 24 sata.

– Mislim da je ovo spasilo životu Bilu – s osmehom priča Kerol.

Lisa je sada zahvalna UPMC i dr Rasel koja joj je odgovorila na mejl i pomogla joj.

– Nikad vam neću moći dovoljno zahvaliti za ovo što ste uradili za moje roditelje – poručila je Raselovoj preko FaceTime poziva.

Kerol i Bil su se posebno zahvalili svojoj kćerki.

– Hvala ti draga kćeri. Blagosloveni smo što te imamo u svojim životima – rekla je Lisi njena majka, piše “Srbija Danas“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh