Nauka

Koliko mikroplastike pojedemo, popijemo ili udahnemo

Analiza 26 studija iz cijelog svijeta koje pokazuju prosječnu količinu mikroplastike u namirnicama koje svakodnevno konzumiramo.

No image - Haber.ba

Prosječan čovjek u toku jedne godine pojede, popije ili udahne između 74.000 i 121.000 čestica mikroplastike, a smatra se da je ovaj broj podcijenjen, piše “Al jazeera“.

Novo istraživanje pod nazivom ‘Ljudska konzumacija mikroplastike‘ objavljen u Environmental Science & Technology predstavlja analizu 26 studija iz cijelog svijeta i pokazuje prosječnu količinu mikroplastike u namirnicama koje se koriste svakodnevno.

Najveći izvor mikroplastike koji ulazi u naša tijela je flaširana voda, a prosječan broj komada mikroplastike po jednom litru je 94, pokazuju rezultati četiri odvojene studije. Pivo je na drugom mjestu s prosječno 32 komada mikroplastike, ali najviše zabrinjava količina čestica u zraku koji je na trećem mjestu ove liste. Dvije studije, provedene u Turskoj i Francuskoj, pokazuju da zrak koji dišemo u prosjeku sadrži 9,80 čestica po kubnom metru.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh