Zdravlje

Kad se ovo desi, korona više neće moći da opstaje! Stručnjaci kažu: Ovo bi trebalo da bude definitivni kraj epidemije!

Virusu je kao primitivnom organizmu teško da se zaštiti od ultraljubičastog zračenja

Testiranje na virus korona - DW.com

Naučnici sa Univerziteta u Merilendu preporučuju da se prilikom procjena i suzbijanja korona virusa u obzir uzmu i vremenske prognoze.

Naime, istraživači su primjetili da su najveće epidemije COVID-19 pokrivale zemlje smještene u jednoj prilično uskoj zoni severne hemisfere, koja je ograničena na 30. i 50. paralelu. To uključuje Italiju, Španiju, Iran, Sjedinjene Države i Južnu Koreju, gde je zabilježeno više od 70 hiljada infekcija, i naravno, Kinu.

Na osnovu toga je zaključeno da se virus najbolje širi u određenim klimatskim uslovima. Ova temperatura iznosi od +5 do +11 stepeni, a vlažnost vazduha od 47 do 79 odsto.

Naučnici iz Velike Britanije drže se istog mišljenja. Oni temperaturu od u prosjeku 8 stepeni nazivaju “najplodnijom” za ovaj patogen. Ako je napolju mnogo toplije, uzročnik bolesti, prema njihovom mišljenju, počinje da umire.

Što se tiče vremena u severnoj Italiji, odakle se virus raširio u druga mesta i zemlje, tokom februara i tokom prve dekade marta prosečna temperatura je bila u opsegu +6 do + 9.

U Južnoj Koreji, COVID-19 polako dolazi pod kontrolu. Već početkom marta u ovoj zemlji je dnevno zabilježeno nekoliko stotina novih slučajeva koronavirusne infekcije; sada se broji u desetinama. Da li je slučajnost što su u ovu zemlju nedavno počele da pristižu suptropske vazdušne mase i što temeratura u Seulu, glavnom gradu Južne Koreje dostižu i do +15?

Na osnovu te logike u Rusiji se takođe uskoro mogu stvoriti uslovi za smanjenje stope oboljevanja. Na primjer, u aprilu će u većem dijelu Rusije temperaturni režim biti topliji nego inače. Na jugu, u centru i na sjeverozapadu, živa termometra diže se iznad vrijednosti povoljnih za širenje korona virusa. Zona rizika ostaće sjeveroistok evropske Rusije, Ural, južni Sibir i centralni regioni dalekog istoka.

Ali, pored temperaturnog faktora, postoji još jedan, koji djeluje u svim klimatskim zonama. Sada na sjevernoj hemisferi počinje ili je već počelo proljeće. Do maja će se protok sunčevog zračenja skoro udvostručiti. Drugim riječima, ultraljubičasti zraci ući će u atmosferu i efikasnije pročišćavati vazduh i praktično ubijati viruse.

To su takozvani sezonski sistemski faktori. S jedne strane, to je apsolutno tačno: ultraljubičasto zračenje ubija virus, kao i mnogo toga drugog na svijetu. Virusu je kao primitivnom organizmu teško da se zaštiti od ultraljubičastog zračenja. Druga dobra stvar je što u proljeće “sve oživljava”. Čak je i imunitet jači, a ljudi srećniji. Zbog svega toga stopa infekcije počinje da opada”, istakao je specijalista za molekularnu genetiku Dmitrij Kvon.

Ipak, ne možemo se oslanjati samo na vremenske prilike u ovoj situaciji. Glavno oružje protiv korona virusa je i dalje izolacija pacijenata i poštovanje lične higijene, prenosi Kurir


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh